banner154

Otomotivde Avrupa 6.’sıyız

TÜRKİYE AVRUPA OTOMOTİV PAZARINDA 6. SIRADA

Otomotivde Avrupa 6.’sıyız
Subaru CEO'su Toros Kardaş, Türkiye'nin Avrupa pazarında yükselen bir grafiğe sahip olduğunu belirterek, "Türkiye Avrupa otomotiv pazarında 6. sırada. Türkiye'yi bu pazarda çok güçlü görüyoruz" dedi.
 
Subaru Türkiye Genel Müdürü Toros Kardaş, Bayraktar Grubu olarak 16 yıldır distribütörlüğünü yaptıkları Subaru markasının yeni crossover modeli XV'yi Bursalılara tanıttı. Yeni nesil aracın tanıtım toplantısında konuşan Kardaş, Bursa'nın dinamik ve büyüyen bir ekonomiye sahip olduğunu, Türkiye'de satılan her 100 Subaru marka otomobilden 10'unun Bursa'da satıldığını söyledi. Subaru'nun Bursa pazarına uygun araçları olduğunu belirten Kardaş, "Subaru XV modelinden bu sene Türkiye'de bin adet satmayı hedefliyoruz. Bunun yüzde 10'unu Bursa için ayırdık. Bursalılar da bu yeni aracımıza büyük ilgi gösterdi" diye konuştu.
Otomotiv sektörünün yeni yıla yavaş başladığını söyleyen Kardaş, "Geçen sene ilk 4 ay çok iyiydi. Daha sonra gevşedi. Geçen senenin ocak ayıyla kıyaslarsak biraz düşme var. Bu yılı aynı seviye ile kapatacağımızı tahmin ediyoruz. Subaru olarak pazar payımızı artıracağız. Bu sene Subaru olarak bin 500 adet otomobil satmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
 
"SIFIR OTOMOBİL FİYATLARINDA BÜYÜK ETKİ OLMAYACAK"
Bu yıl içinde sıfır model otomobil fiyatlarında büyük bir değişme olmayacağını dile getiren Kardaş, "Geçen sene eylül ve ekim aylarında yapılan mali sıkıştırıcı politikaların bu döneme etkisinin olması bekleniyor. Fiyatta büyük bir etki olacağını düşünmüyoruz. Merkez Bankası (MB) açıklamalarında ilk mali tedbirler geldikten sonra pazarda daralma olmadı. Tüm kamu kurumları da bunun etkisinin zamana yayılarak görüleceğini tahmin ediyor. Otomobil firmaları da hazırlıklarını ona göre yaptı. Şu anda piyasada dengeli bir beklenti var" dedi.
 
Türkiye'nin Avrupa otomobil pazarında iddialı olduğunu ifade eden Kardaş, "Türkiye Avrupa pazarından daha fazla pay alarak büyüyor. Türkiye, sıralamasını yükseltti. Türkiye iki sene önce Hollanda'yı geçerek 7.'liğe yükseldi. Daha sonra Belçika'yı geçerek 6. sıraya geldi. Türkiye, Avrupa'da otomotiv pazarında çok güçlü" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386