Mehmet Çelebi Spor Salonu'nda gerçekleşen kongreye yoğun ilgi gösterilirken, katılımcılar arasında; MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, MHP Mersin İl Başkanı Mahmut Tat, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da yer aldı. Burada konuşan Mahmut Tat, kongre süreçlerinde yönetimlerin öz eleştri yapabilmeleri noktasında önemli zamanlar olduğunu söyledi. Tat, geçen genel seçimde istedikleri başarıyı elde edemediklerini ve önümüzdeki dönemlerde yaşanacak olan seçimlerde aynı durumun kesinlikle yaşanmayacağını ifade ederek, "Genel seçimler sonrasında yüreğimiz yandı. Kahvehane ve ofis köşelerinde oturarak, seçimler kazanılmaz. MHP olarak, her zaman birliğimiz ve dirliğimizi koruyarak, vatandaşımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, "Bu ülkenin bekası için yollara düşen ülkücüler olarak çok fazla uyanık olmamız gerekiyor. Bunun yanında birbirimize çok güvenmemiz lazım. Son genel seçimlerde netice hiçbirimizi memnun etmedi. Bu memnuniyetsiz durumu bir kenara not edip, azim ve kararlılıkla yolumuza devam etmeliyiz" ifadesini kullandı. MHP Tarsus İlçe Başkanı Hakan Özbelli de, alnı açık başı dik olarak yaklaşık 3 yıldır partilerini Tarsus'ta temsil ettiklerini ve etmeye de devam edeceklerini kaydetti.
 
Özbelli, "Türk milletini dünya milletler ailesinin seçkin bir üyesi konumuna getirmek için MHP parti programıyla şüphesiz Türkiye'nin en hazırlık partisidir. Milliyetçi hareket yabancılaşmaya karşı milli duruşun başkalaşmaya karşı öze dönüşün abidesidir. Milliyetçi hareket, kimlik ve kişilik bulanımın tırmandığı günümüzde Türk ve İslam değerlerinin aşığıdır. Cumhuriyeti yıkmak için fırsat kollayanların, dedeleri gibi teslimiyetçi olanları, yetim hakkına el uzatanları haramzadeleri, haksızlıkları yaygınlaştıranları yandaşlarını asla affetmeyecek” diye konuştu.
 
“Yıkım için seferber edilen devlet imkanlarını, yerlere serilen milli haysiyetimizin ve peşkeş çekilen milli varlıklarımızın diyetini muhataplarından kesin kez alacaktır” ifadesini kullanan Özbelli, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Türk'e düşman kim varsa, bizim hesabımız onlarladır. İslam'a kim yan bakıyorsa nefretimiz onlara yönelecek. Tarihimizi kim sorgulatmak istiyorsa, öfkemizin mevzilerinde onlar olacaktır. Milletimizin temel tercihi demokrasiye yürekten inanan MHP'dir. 1994 yılında itibaren aralıksız 4 dönemdir MHP yerel seçimleri kazanmıştır. Son yapılan genel seçimlerde çıkan sonuca bakarak bizleri haksız yere eleştirenler elbet bir gün gelecek kamuoyunda yüzü kızaracaktır. Alnı açık başı dik olarak yaklaşık 3 yıldır MHP Tarsus'umuzda temsil ettik, etmeye de sizlerden aldığımız güçle devam edeceğiz. Çünkü düşmedik, yenilmedik, ezilmedik.”
 
Özbelli, “Sadece hafif başımızı aşağı doğru kıpırdattık. Şunun bilinmesini istiyorum; MHP her zaman iddialıdır ve bu iddiasını kararlıkla azimle sürdürecek. Bizdeki heyecan, çalışma şevki ve yüksek enerjisi ile her geçen gün daha da artarak devam edecek. Tarsus'umuzda ve partimiz için bu kongre sonrası yeni dönem başlıyor. Halkın gönül gücü birleşirse biz her güçlüğü yeneriz. Bize sahip çıkın, meseleleri, çözelim ve aydınlık şafaklara hep birlikte gidelim. Çünkü Türkiye'nin güzel Tarsus'umuzun MHP'ye ihtiyacı var" diye konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra başkanlık oylamasına geçildi. Tek liste ile gidilen seçimlerde mevcut başkan Hakan Özbelli yeniden seçildi. 430 delegenin 346'si oy kullandı. 14 geçersiz sayılan oylardan 332'sini Özbelli aldı. MHP Tarsus İlçe Teşkilatı'nda Özbelli başkanlığında oluşturulacak yeni yönetimdeyse şu isimler yer alıyor; “Nevzat Saruhanoğlu, Yusuf Şahbaz, Gazi Elgün, Metin Mehricihan, Sami Kabül, Bayram Akkuş, Ali Kadir Uludoğan, Hüseyin Sarı, Volkan Topal, Süleyman Dönder, Edip Tepretmez, Ercan Ceylan, Yusuf Yıldırım, Abdurrahim Doğan, Emircan Aksan, Latif Polat, Mehmet Ölmez, Fatih Sarıgül, Ahmet Şen, Ahmet Hıdıroğlu, Mahmut Akkuş ve Cem Yeşil.”