MEÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar: "Anamur ve Aydıncık'ta açılacak yeni bölümler için YÖK'e başvurumuzu yaptık" MEÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar: "Anamur ve Aydıncık'ta açılacak yeni bölümler için YÖK'e başvurumuzu yaptık"

İstilacı bir balık türü olan ve diğer balık türleri ile birlikte deniz ekosistemine zarara veren balon balığının avlanmasına yönelik teşvik sağlanması kararı, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Balon balığı avcılığının desteklenmesi hakkındaki karara göre, balon balığını avlayan balıkçılara tane başı 25 TL, diğer istilacı türleri avlayanlara ise 10 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştiriliyor. 2024, 2025 ve 2026 yıllarını kapsayan karar çerçevesinde destek ödemeleri için gerekli finansman Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal destekleme bütçesinden karşılanıyor. Uygulama kapsamında avlanan balon balıklarının kuyruk kesiminin ise insan, hayvan ve çevre sağlığına risk oluşturmayacak şartlar altında yapılması gerekiyor.

Balıkçılar teşvikten memnun
Mersin’de 35 yıldır balıkçılık yaptığını belirten Zeynel Mihadioğlu, ağlarına takılan balon balıklarının kuyruklarını kesip teslim ederek, devletin sağladığı teşvikten yararlandıklarını söyledi. Böylelikle bir yandan istilacı türden denizi korumaya çalıştıklarını aktaran Mihadioğlu, diğer yandan da teşvik sayesinde az da olsa bir gelir elde etiklerini kaydetti.
Balon balıklarının çok tehlikeli, zehirli ve istilacı bir tür olduğunu hatırlatan Mihadioğlu, “Balon balıkları denizlerimizi istila etti. Bunun sonucunda da balıklarımız kendi yuvalarından göç etmek zorunda kalıyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün talebine göre kuyruk başına 25 TL’lik destek sağlanıyor. Kuyruklarını kesip biriktiriyor ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine teslim ediyoruz” dedi.

“Deniz ekosistemine olan zararları nedeniyle avlamak zorunda kalıyoruz”
Ağlarına takılan balon balıklarını deniz ekosistemine olan zararları nedeniyle avlamak zorunda kaldıklarını ifade eden Mihadioğlu, “Biz dahil olmak üzere bütün balıkçılar bu tür balıkları ağlarına takılmasına rağmen öldürmek istemiyoruz ama mecburiyetten dolayı, denizlerimize zarar verdiği için öldürmek zorunda kalıyoruz. Bir iki sene öncesine göre hafif bir azalma oldu. Ama şimdilerde günlük ortalama 15 tane, 20 tane, 50 tane çıktığı günler oluyor” ifadelerini kullandı.

Benekli balon balığında destekleme fiyatı yüzde 100 artırılmıştı
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, daha büyük tehlike arz eden ve daha sık rastlanan benekli balon balığında destekleme fiyatının yüzde 100 artırılarak 12,5 TL’den 25 TL’ye, diğer balon balığı türlerinde de yüzde 400 artırılarak 2,5 TL’den 10 TL’ye çıkarıldığını açıklamıştı.

Editör: Barış Köksal