banner154

YILMAZ GÜNEY’İN ADI MERSİN’DE YAŞAYACAK

Mersin merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, Belediye Meclisi’ne önerge vererek, inşaatı devam eden ve aquapark ile düğün salonun yer alacağı komplekse Yılmaz Güney adının verilmesini önerdi.

YILMAZ GÜNEY’İN ADI MERSİN’DE YAŞAYACAK
Akdeniz Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısı Akdeniz Belediye Başkanı Türk’ün yönetiminde yapıldı. Belediye konferans salonunda gerçekleşen toplantıda, gündem maddeleri içinde yer alan tekliflerin bir bölümü ilgili komisyonlara havale edilirken, bir bölümü de kabul edildi. Bu çerçevede, Silifke Caddesi üzerinde bulunan ve tescilli kültür varlığı kapsamındaki Avniye (Tahtalı) Camii’ne ilişkin plan tadilatı teklifi, İmar Komisyonu, Çevre Komisyonu, Eğitim-Kültür Komisyonu ve Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonunun uygun görüş raporları doğrultusunda oybirliği ile onaylandı.
 
Öte yandan, Başkan Türk’ün önergesiyle, Şevketsümer Mahallesi Okan Merzeci Bulvarı üzerinde inşaatı süren aquapark ve düğün salonu kompleksine sanatçı Yılmaz Güney’in adının verilmesine ilişkin teklif de gündeme alındı. Akdeniz Kent Konseyi tarafından önerilen, söz konusu tesise Yılmaz Güney’in adının verilmesine ilişkin teklif, İmar Komisyonu, Çevre Komisyonu, Eğitim-Kültür Komisyonu, Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu ve Gençlik-Spor-Sağlık Komisyonuna ayrı ayrı havale edildi. Komisyonların görüşmesinin ardından Belediye Meclisi onayladığı takdirde Şevketsümer Mahallesi’ndeki tesis ‘Yılmaz Güney Parkı’ olarak adlandırılacak. Belediye tarafından daha önce yapılan iki parka sanatçı Ahmet Kaya ile gazeteci Hrant Dink’in adları verilmişti.
 
Toplantıda verilen önergelerle gündeme alınan, belediyenin banka kredisi kullanabilmesi için Fazıl Türk’e yetki verilmesiyle ilgili teklif de ele alındı. Buna göre, Mali Hizmetler Müdürlüğü, asfalt ihalesini alan firmaya olan borçların ödenmesi için 1 milyon TL kredi kullanılması yönünde bir teklif sundu. Fen İşleri Müdürlüğü araç parkını yenilemek ve artan ihtiyaca yanıt verebilmek için greyder, ekskavatör, kazıcı-yükleyici, silindir gibi iş makinelerinin alımı için 1 milyon 500 bin TL kredi alınması talebinde bulundu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ise 2012 Performans Programında yer alan Karacailyas Parkı-Mesire Alanı için 500 bin TL kredi alınmasını teklif etti. Meclis üyeleri, toplamda 3 milyon TL’yi bulan kredinin alınması için Belediye Başkanı Türk’e yetki verilmesine ilişkin gündem maddelerini Plan-Bütçe Komisyonu ve Kadın Erkek Eşitliği Komisyonuna oybirliği ile havale etti. Teklif meclis tarafından kabul edilirse 24 ayda yasal faizleriyle birlikte geri ödenmek üzere herhangi bir bankadan 3 milyon TL kredi kullanılacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386