banner154

BERDAN NEHRİNDE YAŞANAN SU TAŞKINLARI

TARSUS KENT KONSEYİ’NDE DÜZENLENEN TOPLANTIDA SAĞANAK YAĞIŞLAR NEDENİYLE TAŞKIN YAŞANAN BERDAN NEHRİ ELE ALINDI

BERDAN NEHRİNDE YAŞANAN SU TAŞKINLARI
Tarsus Kent Konseyi’nde düzenlenen toplantıda sağanak yağışlar nedeniyle taşkın yaşanan berdan nehri ele alındı.
 
Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan Berdan Nehri’nde aşırı yağışlar nedeniyle taşkınlar yaşanmış ve çok sayıda köy ile beldede tarım arazileri zarar görmüştü. Konuya ilişkin Tarsus Kent Konseyi’nde düzenlenen toplantıda, alınacak tedbirleri ve çözüm önerileri değerlendirildi.
 
Tarsus Belediyesi tarafından su baskınlarının yol açtığı zararı gösteren video çekimlerinin izletilmesinin ardından, zarar gören vatandaşlar ve köy muhtarları mevcut durumu anlattılar.
Devlet Su İşleri (DSİ) Mersin 67. Şube Müdürü Gazi Kar ve İşletme Baş Mühendisi Adnan Ersen de konu ile ilgili detaylı bilgi veren bir sunum yaparak DSİ'nin çalışmalarını anlattılar.
Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise konunun çözümü için hazırladıkları projeyi anlattı.
 
Berdan Nehri kıvrımlarının giderilerek, nehrin kısaltılabileceğini ifade eden Kocamaz, “Bu şekilde baskınlar önlenebilir. Çünkü akan nehir yatağının düzeltilmesi ile mesafe çok kısalacak ve bu sayede taşkınlar önlenebilecektir. Yetki verildiğinde Tarsus Belediyesi bu uygulamayı yapabilecektir.” dedi.
 
Toplantının son bölümünde katılımcıların soru ve önerileri dinlendi. Toplantının kapanış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu Kent Konseyinin kentin önemli sorunlarını ele alan toplantılar düzenlemeye devam edeceğini belirterek, mart ayında ‘Büyükşehir belediye sınırlarının il sınırlarına kadar genişletilmesi' konusunun ele alınacağını bildirdi.
 
Toplantıya Tarsus Ticaret Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, Ticaret Borsası Başkanı Bekir Kaya, İlçe Tarım Müdürü Hayri Erdoğan, Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, Emniyet Müdür yardımcısı İbrahim Işıklı, belde belediye başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386