Mersin'de Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri, maliye çalışanları arasındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesi için eylem yaptı. Maliye çalışanları, eylem sonrası Başbakan, Maliye Bakanı ve Mersin milletvekillerine taleplerini içeren dilekçeler gönderdi.
 
KESK'e bağlı BES Mersin Şubesi'ne üye kamu çalışanları, bugün öğle saatlerinde Mersin Defterdarlığı önünde toplandı. Ellerinde 'Eşit işe eşit ücret', 'Bu işyerinde ücret adaleti yoktur' yazan dövizler ve afişler taşıyan kamu çalışanları, attıkları sloganlarla hükümeti protesto ettiler. Grup adına açıklama yapan BES Mersin Şube Başkanı Yusuf Kaya, Maliye Bakanlığı'nda gelir gider ayrımı ile başlayan yeniden yapılandırma çalışmalarının maliye emekçilerinin çalışma koşullarını ağırlaştırdığını, ekonomik olarak da çalışanları mağdur ettiğini söyledi. 2005 yılından bu yana bakanlık bünyesinde uygulamaya konulan uzmanlık politikaları ile uzman-memur ayrımının ortaya çıktığını ve ciddi düzeyde ücret ayrımcılığı yaşanmaya başlandığını öne süren Kaya, aynı işi yapan memurlar arasında 700-800 liraya varan ücret farklılığı oluştuğunu kaydetti. Bu durumun rencide edici ve iş huzurunun bozulmasına neden olduğunu belirten Kaya, "Kamuoyuna 'eşit işe eşit ücret' olarak yansıtılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bu ücret farklılığı giderilmediği gibi daha da büyütülmüş, bunun yanı sıra merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan uzman-uzman olmayan kadrolar arasında bin 400-2 bin lira arasında ücret farklılığı yaratılarak ücret adaletsizliği derinleştirilmiştir" dedi.
 
Bu ayrımcı uygulamaların çalışma barışını bozduğunu ifade eden Kaya, "Bu ayrımcı uygulamaların sonlandırılarak, İnsan Hakları Beyannamesi hükümlerinin tesisi için gerekli çalışmaların yapılmasını ve 'eşit işe eşit ücret' ilkesi çerçevesinde aynı masalarda aynı işi yapan personel arasındaki ücret farklılığının giderilmesi yönünde gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Biz maliye emekçileri olarak iş kolumuzdaki taleplerimiz yerine getirilinceye kadar bu haklı mücadelemizi ısrarla sürdürmeye
devam edeceğiz. Sendikalı, sendikasız ve farklı sendikalara üye bütün emekçilerin birleşik gücüyle grev hakkımızı kullanarak hizmeti durduracağımızın bilinmesini istiyoruz" diye konuştu.
 
Kaya, tüm sendikalara ve maliye çalışanlarına da mücadeleyi birlikte yürütme çağrısı yaptı. Açıklamasının ardından ellerindeki dilekçeleri gösteren Kaya, taleplerini içeren 500'ün üzerindeki dilekçeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Mersin'in tüm milletvekillerine göndereceklerini söyledi. Şube Başkanı Kaya ve sendikala üyeleri, daha sonra dilekçeleri göndermek üzere PTT Metropol Şubesi'ne gitti.