İsrail ordusu, Lübnan'dan atılan bir dizi roket nedeniyle yaşanan gelişmeler sonrası abluka altındaki Gazze'ye saldırı başlattı. İsrail savaş uçaklarının Gazze'de bazı hedeflere bir dizi hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

MERKEZ KOMUTANLIĞI ALARM DURUMUNA GEÇTİ

Gazze ve çevresinden sorumlu İsrail ordusu merkez komutanlığında alarm durumuna geçildiği aktarıldı. Gazze'nin Beyt Hanun ve Han Yunis bölgelerinde 2021'de İsrail ordusu tarafından vurulan iki tünelin yeniden hedef alındığı ve etkisiz hale getirildiği paylaşıldı.

HAMAS'A AİT İKİ SİLAH DEPOSU VURULDU

Ayrıca, abluka altındaki Gazze şeridindeki Hamas'a ait kuzey ve merkezdeki iki silah deposunu vurulduğu belirtildi. Sosyal medyada, bölgede büyük patlamaların yaşandığı görüntüler paylaşıldı.

AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

CAN KAYBI OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR

İsrail ordusu, saldırıların Hamas'ın güvenlik ihlallerine karşı gerçekleştirildiği, bölgede yaşanan olaylardan Hamas'ı sorumlu tuttuğu belirtildi. Saldırıda henüz can kaybı ya da yaralanan kimsenin olup olmadığına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

LÜBNAN'A DA SALDIRI BAŞLATILDI

Gazze'ye yönelik hava saldırısının ardından İsrail'in ikinci hedefi Lübnan oldu. İsrail ordusu Lübnan'a saldırı başlattığını duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ordusu şimdi Lübnan'a saldırıyor. Ayrıntıları daha sonra açıklayacağız." ifadelerine yer verildi. Öte yandan Lübnan basını İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyinde yer alan Filistin mülteci kampı er-Reşadiye yakınlarında bir alanı bombaladığını yazdı.

NETANYAHU: İSRAİL DÜŞMANLARINA AĞIR BEDEL ÖDETECEK
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, abluka altındaki Gazze'ye saldırısı sırasında sona eren güvenlik kabinesi toplantısının ardından "İsrail'in bu gece ve gelecekteki karşılığının düşmanlarına ağır bedel ödeteceğini" söyledi. Savunma Bakanı Yoav Gallant da "güvenlik birimlerinin her alanda tam hazırlıklı olduğunu ve her türlü tehdide nasıl karşılık vereceklerini bildiklerini" söyledi.

GAZZE'DEN İSRAİL SALDIRILARINA ROKETLİ KARŞILIK
İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarına karşı Gazze'den İsrail'e roket saldırıları düzenledi. İsrail ordusu, yaptığı yazılı açıklamada, abluka altındaki Gazze'den İsrail sınırındaki yerleşimlere roketler fırlatıldığını duyurdu.

Açıklamada, Gazze'den fırlatılan yedi roketin hepsinin havada imha edildiği kaydedilirken, saldırılarda can kaybı yaşanmadığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, Gazze Şeridi çevresindeki İsrail yerleşim birimleri çevresinde uyarı sirenleri çalındığını belirtildi. Roketlerin hedefindeki Siderot, İbim, Niram, Karmia ve Haassara'da saldırılara karşı uyarı sirenleri çalındı. Gazze'deki Filistinli direniş gruplarından roket saldırılarını üstlenen olmadı.

Kaynak: Haberler

Editör: Barış Köksal