Mersin Büyükşehir Belediyesi kafeleri, bayramda günlük 7 bine yakın ziyaretçi ağırladı Mersin Büyükşehir Belediyesi kafeleri, bayramda günlük 7 bine yakın ziyaretçi ağırladı

Deprem sonrasında bölgede ciddi bir ekonomik sıkışıklığın yaşandığını ve yaşanan göçler ilebirlikte özellikle Mersin’in olumsuz etkilendiğini kaydederek Teknopars Makina Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kuren, ‘Atılan bu normalleşme adımlar çok önemli. İnsanlara istihdam sağlayacak bu projeler geleceğe dönük büyük yatırımlar. Yeni alanlar Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay'ın bazı ilçelerinde bulunuyor. Buna göre 2 bin 430 hektar büyüklüğünde, Hatay'ın Belen ve İskenderun ilçelerinde 2, Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Dulkadiroğlu ilçelerinde 2, Gaziantep'in Nizip ilçesinde 3, Oğuzeli ilçesinde 2, Araban ilçesindeki 2 alan olmak üzere 11 yeni yer sanayi sahası ilan edildi. Düzenlemelerle deprem bölgesindeki esnafın ve sanayicinin yeniden ekonomik hayata dahil olabilmesi sağlanacak. Daha önceden ilan edilen 7 sanayi alanıyla birlikte, bugüne kadar toplam 3 bin 829,8 hektar büyüklüğünde 18 adet alan ‘Sanayi Sahası‘ ilan edilmiş oldu. Bu bölgenin sosyal düzenine olumlu katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda bölgede yapılacak olan konut projeleri de büyük önem taşıyor. Deprem bölgesi için yapılan çalışmalar Bakanlık bünyesinde deprem bölgesinde, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 167 adet işyeri, 1160 adet geçici konut ve işyeri, Malatya 2. OSB'de 510 adet geçici konut ve işyeri, Kahramanmaraş Merkez Sanayi Sitesinde ilk etapta 182 adet işyerinin yerinde dönüşümü yapıldı. Kahramanmaraş Altın, Gümüş ve Kıymetli Maden İmalatçıları İhtisas Sanayi Sitesi 325 adet işyeri ve Kahramanmaraş Pazarcık Narlı Sanayi Sitesi 51 adet işyerinin güçlendirilmesi sağlandı. Antakya Merkez Sanayi Sitesinde ilk etapta 95 adet işyerinin yerinde dönüşümü, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde 76 adet mevcut işyerine ilave ara kat yapıldı. Osmaniye Bahçe Sanayi Sitesinde 78 adet işyerinin yerinde dönüşümü gerçekleştirildi’ dedi. 

Deprem sonrasında Mersin, Adana gibi ayakta kalan kentlerde istihdam sıkışması yaşandığını ifade eden Kuren, ‘Depremden büyük hasar gören illerde yapılacak olan bu çalışmalar önümüzdeki süreçte istihdam dengesini sağlayacaktır. Yeni konutlar ile barınma sorununu da ortadan kalkacaktır. Bu anlamda yapılan tüm çalışmaları canı gönülden destekliyoruz’ dedi.

Editör: Barış Köksal