6'lı masa 11. toplantısını İYİ Parti'nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantı sonrası adaya ilişkin bir açıklama yapılmazken, 6 siyasi parti ortak bir bildiri yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına karşı çıkılan bildiride "TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir." denildi. 6'lı masanın bu çıkışına Ak Parti'den yanıt gecikmedi.

"SONUÇ YİNE SIFIR"

6'lı masanın 11 ayda 11'inci toplantısını yaptığını hatırlatan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Sonuç yine sıfır. Adayda uzlaşamayınca Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı konusunda eski bilinen hukuk dışı iddiaları tekrar etmişler. Oysa Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ikinci dönem için aday olduğunu, adaylık önünde hiçbir engel olmadığını defalarca anlattık." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'den 6'lı masanın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağı' iddiasına tepkiAK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan

"BUNLARI BIRAKIN, İHTİYAÇSA YSK TARTIŞSIN"

Erdoğan'ın, 2028'de aday olmak istemesi durumunda Meclis kararına ihtiyaç olduğunu belirten Turan, "Bugün asla. Seçmeniniz sizden aday bekliyor, bayatlamış Sabih Kanadoğlu taktiklerini değil. Bırakın bunları, ihtiyaçsa Yüksek Seçim Kurulu tartışsın, siz adayınızı çıkarın karşımıza." ifadelerini kullandı.

Kurultay için kararını verdi: İYİ Parti'de Meral Akşener dönemi kapanıyor Kurultay için kararını verdi: İYİ Parti'de Meral Akşener dönemi kapanıyor

Turan'ın tweetleri;

AK Parti'den 6'lı masanın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağı' iddiasına tepki

"6'LI MASA ARTIK İFLAS ETTİ"

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç da 6'lı masanın açıklamasına tepki gösterdi. 11 ayda 11'inci kez toplanan 6'lı masanın, 9 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağını beyan ettiğini, bunun hukuki bir dayanağının bulunmadığını belirten Tunç, "Cumhurbaşkanımız, 2017 Anayasa değişikliği sonrası 2018'de birinci dönemine başladı, 14 Mayıs seçimleri ikinci dönemi olacak. Aylar önce zafer naraları atarak 11 ay sonra 'Erdoğan aday olmasın' diye dört gözle bekleyenlerin durumu siyaseten iflasın ilanı. 6'lı masa artık iflas etti." değerlendirmesinde bulundu.

"6'LI MASANIN MİLLETİMİZDE KARŞILIĞI YOK"

Milletin, sürekli kaos üreten 6'lı masa tiyatrosuna 14 Mayıs'ta "Yeter, söz milletindir." diyeceğini ifade eden Tunç, şunları kaydetti:

"Bir araya geldikleri günden bu yana sürekli hezeyan üreten, eski sistemin krizlerini, kaoslarını vadeden, kendi ikballerini her şeyin üzerinde gören, güdümlerinde olacak sembolik bir aday arayan 6'lı masanın milletimizde bir karşılığı yoktur. Biz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Cumhur İttifakı olarak milletimizin taleplerine yanıt vermeye, 20 yıldan bu yana Cumhurbaşkanı'mıza ve ülkemize kurulan her tuzağı bozan aziz milletimizin sesi olmaya, ülkemizi Türkiye Yüzyılı'na hazırlamaya devam edeceğiz."

AK Parti'den 6'lı masanın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağı' iddiasına tepkiAK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç

Editör: Barış Köksal