banner154

TARIMDAKİ RİSK VE PRİM DESTEKLERİ

Adana İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Ömer Akmaz, 2012 yılında 'Tarım Sigortaları Havuzu' kapsamına alınacak tüm risler için, sigorta priminin yüzde 59'si oranındaki prim desteğinin, devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

TARIMDAKİ RİSK VE PRİM DESTEKLERİ
Akmaz, 2012 yılında 'Tarım Sigortaları Havuzu' tarafından kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgelerle pirim desteği oranları hakkında açıklamalarda bulundu. Bitkisel ürünler için dolu ana riskiyle birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde ele alınacağına dikkat çeken Akmaz, bunun yanında açık alanda yetiştirilen meyveler için söz konusu risklerle birlikte isteğe bağlı olarak, don riskinin (çiçeklenme evresi dahil), 'Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçilerin; mevcut arazi ve ürün bilgileri dikkate alınarak, 'Tarım Sigortaları Havuzu' tarafından teminat altına alındığına dikkat çekti.
 
Akmaz, “Seralar için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile sel ve su baskını ek riskleri paket halinde; ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatları kapsamında; Çiftçi Kayıt Sistemine entegre edilmiş, Örtü Altı Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin; mevcut arazi, sera ve ürün bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınır. 'Çiftçi Kayıt Sistemi'ne entegre edilmiş soy kütüğü, ön soy kütüğü ile 'Hayvan Kayıt Sistemi'ne (Türkvet) kayıtlı olan süt sığırları ile damızlık mandalar ve erkek besi sığırları için ölüm riski; mevcut tesis, işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, 'Tarım Sigortaları Havuzu' tarafından teminat altına alınır” dedi.
 
'Çiftçi Kayıt Sistemi'ne entegre edilmiş olan Türkvet'e kayıtlı olan damızlık koyun ve keçiler ile damızlık koç ve tekeler için ölüm riskinin, mevcut tesis işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak yine 'Tarım Sigortaları Havuzu' tarafından teminat altına alındığını anlatan Akmaz, “Kapalı sistemde üretim yapan, bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları için ölüm riski; mevcut tesis, işletme, kümes hayvanlarına ait yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, 'Tarım Sigortaları Havuzu' tarafından teminatı altında olur” ifadesini kullandı.
 
Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri için ölüm riskinin de 'Çiftçi Kayıt Sistemi'ne entegre edilen; 'Su Ürünleri Kayıt Sistemi'ne kayıtlı işletmelerin; mevcut işletme ve su ürünleri yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınacağını dile getiren Akmaz, risk incelemesi sonucunda havuz tarafından sigortalanması uygun görülmeyen ürün ve riskler sigorta edilmeyeceği uyarısında bulundu.
Prim destekleri hakkında da bilgi veren Ömer Akmaz, belirlenen tüm riskler için 2012 yılında sigorta priminin yüzde 50'si oranında prim desteğinin devlet tarafından ödeneceğini belirtti. Akmaz, açık alanlarda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresinin don riski kapsamına alınması, risk maliyetindeki artışlar ve çiftçinin ödeyeceği prim de dikkate alınarak, verilen prim desteğine ilave olarak sadece don riski primine 3'te 1 oranında ek prim desteğinin, 'Tarım Sigortaları Havuzu'na bütçenin ilgili tertibinden aktarılarak karşılanacağını ifade etti. Akmaz, “Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında uygulama yılında yer alan riskler için tarım sigortası yaptırmamış üreticiler, 2090 sayılı tabi afetlerden zarar gören çiftçilere yapılan yardımlardan yararlanamaz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386