banner154

Kör öğretmene röntgencilik cezası

Adana'da iki erkek öğretmeni kapı deliğinden izlediği ileri sürülen görme engelli öğretmen, yargılandığı mahkemelerce suçlu bulunarak para cezasına çarptırılınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

Kör öğretmene röntgencilik cezası
Röntgencilik yaptığı iddiasıyla yargılandığı mahkemelerde suçlu bulunarak iki kez maaşından para kesme cezası alan ve AİHM'e başvuran Ali Ercan, 25 yıllık öğretmenlik hayatında başına gelmeyen kalmadığını söyledi. Ercan, "44 yaşındayım hayatım okullardan çok mahkeme salonlarında geçti. Görev yaptığım illerde ve okullarda müdür ve milli eğitim müdürleriyle sürekli mahkemelik oldum. Son olayda ise yüzde 100 görme engelli olmama rağmen iki erkek öğretmeni kapı deliğinden röntgencilik yaparak izleme
suçlamasıyla karşı karşıyayım" dedi.
 
Ercan, savunmasının Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Amirliği'nce yeterli görülmediğini ve bu nedenle 'okulda huzurlu ortamın sağlanmasını engellediği' gerekçesiyle '130 oranında aylıktan kesme' cezası verildiğini belirterek, "Bana uzun süredir 'mobbing' uygulanıyor" diye konuştu.
 
24 yıllık öğretmenlik hayatı boyunca görev yaptığı okullarda çeşitli sorunlar nedeniyle siciline yazılan olumsuz notları sildirmek için 48 dava açtığını söyleyen Ercan, şunları kaydetti:
"Bunlardan 30'unu kazandım. Sicilimdeki 'öğretmenlik yapamaz', 'paranoid akıl hastası' notlarının silinmesi ve bu notları yazan okul müdürlerinin cezalandırılıp, tazminat ödemesi için daha önce üç kez AİHM'e başvurdum ve bu dosyalar mahkemece kabul edildi. Hak etmediğim uygulamalara maruz kaldım ve artık insanca yaşamak istiyorum."
Ercan, kendisinin yüzde 100 görme engelli olmasına rağmen bölge idare mahkemesinin "suçu sabittir" diyerek kendisini suçlu bulduğunu belirterek, "Ben Adana 1. ve 2. Bölge İdare Mahkemesi'ne 6. kez röntgencilik davası için başvuru yaptım. Mahkeme 6 davada da beni suçlu buldu. Mahkeme bir anlamda sadece ışığı gören yüzde 100 görme engelli bana röntgencilik yapmıştır dedi. Okulum değiştirildi. Şimdiki okuluma evimden gidecek dolmuş bulamıyorum. Yeni okulumda da müfettiş geldi, beni soruşturuyor. Öğretmenlik
mesleğinden beni atmak istiyorlar" dedi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapana Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, ama öğretmen Ercan'ın mahkeme tarafından suçunun sabit olduğunun kanıtlandığını, bu nedenle maaşında kesintiye gidildiği ve okulunun değiştirildiğini bildirdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386