banner154

Rüzgarınız Bol Olsun

İnsan ne zaman yaşamaktan keyif alır? Doğayı yanında hissettiği zaman.Doğa ve tabiat şartlarını arkasına bir güç olarak almayan insan hep eksiktir.Öyle bir spor düşünün ki, tabiatın desteği olmazsa yapılamasın! İnsan denen varlık doğanın parçası ise onun doğayla bir hareket edebilmesi nasıl bir haz dır tahmin edin.

Yelken sporundan bahsediyorum. Osmanlı'da Bahriye Birlikleri'nin eğitim için kullandığı yelkenli sandallardan tutunda, Cumhuriyetten sonra, İstanbul Su Sporları Kulübü olarak kurulup,  Galatasaray ve Anadolu kulüpleri tarafından ele alındığı 1930 lu tarihlerde başlayan ve kişinin gelişmesine çok önemli katkılarda bulunan spor dalından..

Öyle bir spor dalı ki 6 yaşındaki çocuktan 80 yaşındaki kişiye kadar aynı heyecanı aynı adrenalini, aynı yönetme ve kontrol mekanizmasını çalıştıran becerileri kazanılmasını sağlayan bir alan…

Öyle bir spor dalı ki baba kız dede torunun aynı hazzı hissedebildiği bir kültür.

Türk yelken sporu ilk kez 1921 yılında Atter See’de temsil edildi. Osmanlı Devleti’nin Stockholm elçisi Asım Turgut Bey’in 12 yaşındaki oğlu Demir Turgut, gençler kategorisinde şampiyon oldu. Yelken sporunun “Türkiye Yelken Federasyonu” adıyla bağımsız bir federasyona kavuşması 25 Mayıs 1957 tarihinde oldu

Yelken sporu özgüven, anı yönetme, takım ruhu, gözlem yapma, stratejik düşünme gibi birçok konuda kişinin gelişimini sağlar. Bunları yapmasına vesile olan unsurlar ise su, rüzgâr, hedef, rakip, tekne, zaman ve kendisidir. Bir yelken sporcusu diğer spor dallarına oranla 300 kat daha fazla veriyi analiz edebilmektedir ve bu özelliği bu sporu tarihten bu yana en önemli eğitim aracı haline getirmiştir.

Nasıl ki, bir firmada çalışan kişinin görevlerini eksiksiz bir şekilde, uygun ortam ve şartları kullanarak yerine getirmesini isteriz.Yelken sporu bu alışkanlıkları kişiye kazandırmada önemli bir yer tutar. Bu özeliğinden dolayı günümüzde birçok firma çalışanlarına yelken sporuna teşvik etmektedir.

Yetişkinler için bu denli faydalı olan yelken sporunun çocuklar için faydaları saymakla bitmez. Kısaca belirtmek gerekirse;

Çocuklarımızın daha kararlı, daha çevreci, daha sabırlı, analitik düşünme yeteneği daha yüksek,takım çalışmasına daha yatkın daha cesur bireyler olarak yetişmelerini istiyorsak, yelken sporu adeta ilaç niteliğindedir Kullandığı teknenin boyunun farkında olan, döndüğünde hangi istikamete gideceğini hesaplayabilen bir çocuk, boyutsal farkındalık konusunda yaşıtlarından bir adım önde olacaktır.

Çocuklarının gelişiminin birincil yollarından biri onlara sorumluluk vermektir. Bu nedenle,yelken kulüpleri, tekneleri çocuklara bir süreliğine zimmetler ve teknenin bütün sorumluluğunu onlara verir. Denize çıkmadan önce bütün iplerin tek tek kontrol edilmesi, malzemelerin düzgün kullanılması gerekir. Çocuklar, bunları yapmadığı takdirde denizde sıkıntı yaşayacaklarını kendileri gözlemleyebilirler. Aynı şekilde denizden döndükten sonra malzemeler tuzlu sudan arındırılmazsa çok çabuk yıpranır. Bu malzemeleri düzgün ve temiz kullanmayı öğrenen çocukların kendi hayatlarında da bu düzeni sürdürmeleri çok muhtemeldir.

Yelken yarışlarının ana mantığı, yelken fiziğine aykırı bir durum olan “rüzgara karşı gitme” üzerine kuruludur.Her ne kadar rüzgara karşı olarak ifade edilse de,diğer bir deyişle rüzgarla işbirliği yapabilme kabiliyetidir.Rüzgar olmazsa harekete geçemezsiniz ve bu size sabır etmeyi öğretir. Yani doğayla işbirliği yapmak zorundasınız.Bu muhteşem bir haz dır.

Yelken sporu yediden yetmişe yapılabilen ender sporlardan biridir ve insanın zihinsel ve fiziksel anlamda gelişimine büyük katkıları olan bir spor dalıdır.

Doğanın bir parçası olan insan, kendisini doğayla bir hissettiğinde hiç tatmadığı haz ve mutluluk anlarını yelken sporu ile tadabilme şansına erişebilir.

Yelken sporu, zekâyı geliştirir. Sorumluluk alma duygusunu pekiştirir.

Yelken sporu, doğa ile barışık olmayı sağlar.

Yelken sporu, yardımlaşma ve uyum sağlama becerisini geliştirir.

Yelken sporu, kişiyi geliştirir ve özgüvenini arttırır.

Yelken sporu, kurallara uyma özelliklerini geliştirir.

Yelken sporu, sosyalleştirir.

Yelken sporu, karar verme yetisini güçlendirir.

Denizi,doğayı kısacası yaşamı hissederek bir şeyler yapmak istiyorsanız yelken sporu sizin ve çocuklarınız için büyük bir şanstır.

Mersinde kurulan Rota Yelken Kulübü yukarıda saydığımız tüm avantajları şehrimizde de uygulanabilir hale getirecek. Üstelik sadece yelken alanında değil su sporlarının genelini içine alan bir anlayışla, ‘’Rota Yelken Kulübü ve Su Sporları Derneği’’ olarak şehrimize hizmet edecek.
YORUM EKLE

banner306

banner219

banner234

banner297

banner256

banner307

banner232