banner154

Pınar Baybaşin Bozyel: Evlilik ve ailesel sorunlara terapi desteği şart

Mersin’de evlilik ve çift terapisti alanında hizmet veren Yankı Terapi Merkezi terapistlerinden Pınar Baybaşin Bozyel ile Aile ve Çift terapisi üzerine konuştuk. Aile ve Çift Terapisti Pınar Baybaşin Bozyel, evlilik ve aile terapisinin önemini ve terapinin neleri kapsadığını şu şekilde anlattı…

Pınar Baybaşin Bozyel: Evlilik ve ailesel sorunlara terapi desteği şart

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik ve çift terapisi; çiftler arasında yaşanan çatışma ve farklılıkların çözümlenebilip bireylerin sağlıklı bir şekilde değişim ve gelişimlerini sağlamak amacıyla yakın ilişkinin çalışıldığı psikoterapinin bir dalıdır.
Aileyi diğer yapılardan ayıran en önemli özellik duygusal bir yapıya sahip olmasıdır. Çiftler her zaman çatışma yaşayabilir ve sıkıntılı dönemlerden geçebilir. Sağlıklı ailelerin en temel özelliği yaşadığı çatışma ve sorunların farkına varıp daha kaliteli bir ilişki yaşayabilmek için çözüm arayabilmesidir. 

Evlilik ve çift terapisinin amaçları; ailelerin ve çiftlerin sağlıklı bir şekilde değişimlerini, gelişimlerini sağlamak amacıyla yaşayıp çözemedikleri zorlu yaşam olaylarının, çatışmalarının, sıkıntılı süreçlerinin çözümlenmesinde yardımcı olmaktır. Örneğin; eşler arasında yaşanan kök aile sorunlarının çiftlerin aile içinde sürekli problem ve çatışma yaşamalarında etkisi olduğu görülmektedir. Aile içindeki bu çatışmaların evlilik doyumunu olumsuz yönde etkilediğinden dolayı aile içi ilişkileri düzenlenme, iç ve dış krizlere karşı ailenin dayanıklılığını arttırma, problem çözebilme yeteneği, etkili iletişim kurabilme, sınırların belirlenmesi gibi çalışmalar hedeflenmektedir. 

Çiftlerle olan çalışmaların uzun vadeli etkisi söz konusudur. Terapiye katılan çiftler, kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenmektedirler. Çiftlerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkiler desteklenmektedir. Problemlerle baş etme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece o anda yaşanan durumlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da yaşanabilecek bazı zor durumlarla baş edilebilesi sağlanabilmektedir.

Bilimsel olarak değerlendirildiğinde ilişki öğrenilebilir bunun sonucunda da sağlıklı bir ilişki sürdürülebilir. 

Aile ve Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

 Aile ve çift terapisi günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Çiftler, evliliklerinde ya da ilişkilerinde farklılıkları çözebilme, karar verme sürecini yönetebilme, iletişim güçlüğü, cinsel sorunlarda, yaşadıkları kaygı ve problemlerinde bu terapi yönteminden yararlanabilirler. 

Terapide Neler Olur?

Terapide gizlilik esastır. İlk seans terapide en önemli seanstır. Çünkü çiftlerin yaşadığı sorunları belirleyip terapinin hedeflerini oluşturmaya fırsat sunar. Terapist açık ve yapıcı bir iletişim süreci başlatır. Süreçle ilgili endişeler ilk seansta ele alınabilir. Terapist tarafsızdır ve değer yargısı yoktur. Bilimsel bilgilerle terapi sürecini devam ettirir. 

Birçok çift sorunlarını başkaları ile konuşmak istemezler. Dolayısıyla terapiye gelirken endişeli ve çekinerek gelebilirler. Unutulmamalıdır ki, sorunları çözmenin birinci adımı önce ilişkilerinin olumsuz yönde etkilediğini görmek ve bunu çözmek içinde kabul etmek gerekir. Dolayısıyla daha kaliteli bir ilişki yaşamak için adım atmak ve cesaretli olmak gerekir. Terapist çiftleri eşit olarak dinler, belirtilen anlamalarına ve aralarındaki iletişimi etkili kurmalarına yardımcı olur. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner357

banner232