banner154

Opr. Dr. Arzu Doruk suda doğumun faydalarını ve risklerini anlattı

Suda doğum anne adaylarının hep duyduğu, çok merak ettiği doğum yöntemlerinden biri. Sağlıklı olduğunu savunanlar kadar, doğru bulmayanlar da çok. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr.Arzu Doruk, suda doğumdaki amacın annenin doğumunu kolaylaştırmak, hızlandırmak ve ağrıyı azaltmak olduğunu söyledi. 

Opr. Dr. Arzu Doruk suda doğumun faydalarını ve risklerini anlattı
banner255

Suda doğan bebeğin dünyadaki ilk anlarında yabancılık hissetmediğini ifade eden Dr. Doruk, annenin de suda doğum esnasında ağrı kesici hormonlarının daha fazla salgılandığını belirtti. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Arzu Doruk ;son zamanların en  çok merak  edilen doğum türü, suda doğum hakkında merak edilenleri anlattı:

  

Suda doğumun anneye faydaları nelerdir?

Suda doğum uygulamaları suyun gebeleri rahatlatarak kasların gevşemesi ile doğumun daha kolay olmasını sağlar. Sıcak suyun içinde durmak suyun kaldırma kuvvetinden dolayı annenin hareketini arttırır. Buna bağlı olarak vücuttaki kan dolaşımı hızlanır ve rahim kasılmalarında kişi fazla ağrı hissetmez. Suda doğum yapan kişinin stresi azalır. Korkusunu yener ve sadece bebeği doğurmak için elinden geleni yapar. Sıcak su kadının doğum yolunu gevşeterek bebeğin kolayca doğmasını sağlamaktadır.


Bebek için faydaları nelerdir?


Bebeğin anne karnındaki gibi ortam yaratır. Sıcak su annenin stresinde etkili olarak bebeği rahat bir şekilde doğmasını sağlar. Bazı kadınlar suda doğum yapmanın bebek için zararlı olduğunu düşünmektedir. Oysa bebek anne karnında da su kesesinin içinde gelişimini tamamlamaktadır. Sıcak su gebe kadınları sancıları olduğunda bile rahatlatmaktadır. Bu nedenle suda doğum anne ve bebek için bir risk teşkil etmez. Aksine anneyi rahatlatarak kolay doğum yapmasını sağlar.

suda doğum ile ilgili görsel sonucu
Suda doğum hangi durumlarda uygulanamaz?


Erken doğum olan kişilerde suda doğum yapılamaz. Bebeğin çok kilolu olduğu durumda, annede çoğul gebelik varsa enfeksiyon ve kanama riskine karşılık yapılamaz. Annenin doğum yolunda oluşan problemler de, bebeğin ters gelmesi durumunda karnın içinde aniden gelişen olaylar da suda doğum yapılmaz.


Suda doğumun riskleri nelerdir?


Suda doğum yapma olayı sanıldığından çok daha yaygındır. Fakat çoğu kişi suda doğumu tercih etmez, normal doğumu tercih eder. Sıcak su annenin kan dolaşımını etkileyebilir. Annenin doğum sırasında bebeği itekleyerek dışarı çıkarması anında bebeğin ciğerlerine direk olarak su dolma riski vardır. Bu olay bebek doğduğu anda suyun içerisinde sıkışabilir ve nefes alırken suyu içine çekebilir. Bebek doğum kanalından çıktıktan sonra hava ile ilk temasını yapar. Suyun içinden çıktıktan sonra göbek kordonu kesilmelidir. Suyun içinden çıkarma esnasında bebeğe bağlı olan göbek kordonuna zarar verilmemesi ve ezilmemesine dikkat edilmelidir. Bazı riskleri olmasına rağmen normal doğumdaki gibi şiddetli ağrılar söz konusu değildir. Diğer doğumlardan su içinde doğum yapmak kasların gevşemesine ve annenin ıkınarak rahat doğum yapmasını sağlar. Her doğum metodunda mutlaka anne ve bebek için risk söz konusudur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner232