banner154

Chef Asado Mersin’e damga vurdu

Mersin’de Nisan ayında faaliyete başlayan Chef Asado Restoran yoğun ilgi görüyor.

Chef Asado Mersin’e damga vurdu
banner255

Mersin’de farklı sunum ve lezzet arayanların uğrak noktası haline gelen Chef Asado, kısa sürede Mersinlilerin beğenisini topladı. Açıldığı günden bu yana gizemli duruşu ile adından söz ettiren Chef Asado’nun merak edilen tarzını Türkiye’de ün yapan Chef Asado Chef’i Sinan Cuvci anlattı.

Showları ile Mersinlilere farklı lezzetlerin yanı sıra görsel şöleni de beraberinde sunan Sinan Chef, et üzerine iddialı olduklarını belirtti.

Et üzerine Dünyaca ünlü Gastronomi ustalarından eğitim alarak Türkiye’de ün yapan başarılı chef Sinan Cuvci, ‘ Chef Asado olarak Arjantin mutfağının çeşitli lezzetlerini misafirlerimize sunuyoruz. Arjantin mutfağında birinci öncelik her zaman et üzerinedir. Mersin’de kültür farklılığından dolayı her kesimin farklı tarzları var. Fakat biz Chef Asado olarak kendi tarzımızdaki lezzetleri insanlara beğendirmeyi başardık. Kısa sürede Mersin’de ciddi bir ivme kazandık. Binlerce iş insanına hizmet sunduk ve hepsinin buradan güler yüzle ayrılmasını sağladık.

‘MERSİN’E YATIRIM YAPTIK’

Chef Asado’nun çıkış noktası olarak Mersin’i belirledik ve yatırımımızı Mersin’e yaptık. Bunun sebebi ise; Mersin’de bu tarz mekanların eksikliğidir. Chef Asado’nun hizmet misyonu alkol tüketiminden çok et tüketimini sağlamaktır.

GÖRSEL ŞOVLAR İLGİ GÖRÜYOR

Biz burada lezzetin yanı sıra görsel şovlara da ağırlık veriyoruz. Misafirlerimizle yakından ilgilenerek yaptığım kuzu kafes, alev şovu ve asado şov ile beğeni topluyoruz. İnsanların buradan gülümseyerek ayrılması bizi son derece mutlu ediyor.

‘ALGIYI YIKTIK’

Mersin’de genelde bu tarz restoranların üst düzey fiyat yapısına sahip olduğunu düşünenlere karşı fiyat aralığımızla bu algıyı tamamen ortadan kaldırdık. Chef Asado’nun görkemli yapısı insanlarda bu algıyı oluşturdu. Burada herhangi bir vatandaş yemeğini gönül rahatlığı ile yiyebilir. Her kesime uygun menümüzle her vatandaşımıza özel ilgi gösteriyoruz.

‘ET KONUSUNDA İDDİALIYIZ’

Mersin’de Steak olarak menümüze koyduğumuz her lezzetin analizini yapıyoruz. Etin pişirme süresi, etin kaynağı ve sunumu gibi durumlara büyük özen gösteriyoruz. Et konusunda oldukça iddialıyız.

‘YÜZLERCE FRANCHİSE TALEPLERİ ALDIK’

İşletmeler ve üst düzey firmalar tarafından sürekli franchise talepleri aldıklarını belirten Chef Asado İşletme Müdürü Güneri Savaş, franchise vermek yerine şubeleşme yoluna gideceklerinin altını çizdi. Savaş, ‘İşletmemiz Nisan ayında faaliyete girdikten kısa bir süre sonra yoğun bir franchise telebi ile karşı karşıya kaldı. Bizim önceliğimiz kendi bünyemizde şubeleşme yoluna gitmektir. Bu hedefimizi de önümüzdeki süreçte planlamasını yaptıktan sonra hayata geçirmeyi düşünüyoruz’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner234

banner297

banner256

banner232