banner154

MERTAŞ gözünü E- İhracata dikti

Mersin'de inşaat ve yapı malzemeleri sektörünün öncü kuruluşlarından MERTAŞ, E-Ticaret sistemi ile İhtacata yöneldi. Dijital alanların sıklıkla kullanılmasını lehine çevirmek isteyen MERTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Doğukan Acar, profesyonel anlamda kuracakları E- Ticaret sisteminin detaylarını anlattı.

MERTAŞ gözünü E- İhracata dikti

Genç İşadamı Doğukan Acar yönetimindeki MERTAŞ, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını hızlandırdı. E-Ticaretin giderek artan pazar payına sahip olduğunu belirten Acar, dijitalleşme yolunda önemli adımlar attıklarının altını çizdi. Pandeminin etkisi ile birlikte E- Ticaretin şirketlere ciddi bir avantaj sağladığını söyleyen Acar; "Son zamanlarda E-Ticarete, ihracata ve artık bizi daha farklı bir boyuta taşıyacak projelerle yolumuza devam edeceğiz. Bunun içinde 6 aylık kısa, 3 yıllık orta ve 10 yıllık uzun vadeli planlarımızın hepsi eksiksiz bir şekilde hazır. Planlarımız çerçevesinde de yolumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. E -Ticaret planlamamızı bundan 3-4 yıl önce yapmıştık ve şuanda hayata geçirme aşamasındayız. E-Ticaretin şirketlere katkısının çok üst seviyelerde olduğunu düşünüyorum. Tabi ki bunu yaparken çok iyi bir alt yapı oluşturmanız gerekiyor. Bizim de Ar-Ge çalışmalarımız ve alt yapı oluşturma sürecimizde çok titiz davrandık. Artık dönem dijital dönemi, bizim mağazamızı günde 15 ila 40 kişi ziyaret ederken, dijital ortamda bunun 1o katı, yeri geldiğinde 100 katı kişiye kadar erişebiliyorsunuz. Bu açıdan dijital ortamın avantajları şirketlere kaybettirmeyip kazandıracak cinsten diyebiliriz. Keza ihracat düşüncemizi de yine E-Ticaret üzerinden sürdürmeyi hedefliyoruz. E-İhracatın bizim reel ihracatımızın çok daha üstünde bir ivme yakalayacağına inanıyoruz. Son 1 yıldır pandeminin etkisi ile birlikte inanılmaz bir sipariş artışı var. Pazar payını araştırdığımızda geçen yıl pandemi başlamadan E-Ticaret'in pazar payı yüzde 11 ila 13 arasında olup, bu yılki verilerde bu rakamın yüzde 18'lere kadar taşındığını görebiliyoruz. Bu da E- Ticaretin giderek ivme yakaladığının en büyük göstergesidir. Herkesin ulaşabilir olduğu en kolay cihaz kendi telefonudur. İnsanlar telefonundan girerek farklı farklı sitelerde ekmeğini çayını suyunu isteyebilecek konuma gelmiş durumdalar. Biz bunu neden kendimize çevirip kendi satış ağımızı oluşturup mevcut durumumuzun üstüne koyarak gitmeyelim ki? Biz de bunu göz önünde bulundurarak sektöre farklı bir bakış açısı getirerek devam edebilmek için karar aldık. E-Ticaret çatımızın oluşumu da İstanbul'da profesyonel bir ekip tarafından hazırlanıyor" dedi.

"E- TİCARET SINIR TANIMAYAN BİR GİRDİYE SAHİP"

Reel ihracatın şirketlere ciddi bir maliyet sağladığını belirten Doğukan Acar, dijital pazarlama ile hem maliyetten kurtulup hem de daha fazla hedef kitleye ulaşılabileceğinin altın çizerek, "E - Ticarette en büyük avantajlardan biri de ihracat alanıdır. Bu gün satış pazarlamada yurt dışına açılmak isteyen bir şirket, E-Ticaret sistemi yoksa eğer bunu reel yoldan yapabilir. Bu da o şirketin sırtına ekstra maliyetler bindirir. Dış ilişkiler birimi kurmak, yurt dışında belki de belirli noktalara ofis açmak, dış ilişkilerde çalışacak personel sayısı, yol harcamaları derken şirket ciddi bir masrafla karşı karşıya kalıyor. Fakat E-Ticaret sistemi oluşturan bir şirket tüm bunlara ihtiyaç duymadan kanal üzerinden satışa çıkardığı ürünlerin siparişini tek tıkla alabilecek. Bu bağlamda E-Ticaret sınır tanımayan bir girdiye sahip hale geliyor" şeklinde konuştu.

MERTAŞ İLETİŞİM: 05442 827 68 96


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner366

banner357