banner154

Mezitli Sanayi Sitesi esnafı kendini düşünmeli

Mezitli Sanayi Sitesi.. 130 Esnaf.. 22 Dönümlük bir yer..

Mezitli Sanayi Sitesi’nin Davultepe’ye taşınması ile ilgili karar gündeme geldiği günden bu yana tartışmalar bir türlü durmak bilmiyor..

Kimse kimseyi dinlemeden daha yüksek bir tonla tartışmaya katılıyor.. 

Bu konu ile ilgili Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a ‘Siz ne düşünüyorsunuz.?’ diye sordum.. Başkan Tarhan’ın tavrı çok net, ‘Esnafın, vatandaşımızın istemediği hiçbir şeyi yapmayız.. Bu sorunu vatandaşlarımız ile birlikte, ortak akıl ile çözeceğiz.. Gerekirse de Mezitli Sanayi Sitesi’ni taşımayız, aynı yerlerinde hizmetlerine devam ederler..’

Eeeee sorun nerede.? 

Başkan bu konuda oldukça açık bir tavır sergiliyor.. ‘Ben ne dersem o olacak’ diyen bir belediye başkanı değil.. Konunun ortak akıl ve uzlaşı zemininde çözülmesinden yana.. Kimseyi kırma, dökme derdinde değil.. 

Özellikle ve özellikle kimsenin siyasi görüşüne göre bir tutum içerisinde değil.. Bu nokta çok önemli..

Gelelim işin özüne; şimdi ortada bir sanayi sitesi var.. Sağından solundan önünden sürekli geçtiğimiz bir yer.. Oradan geçen insanlar bilirler ki ciddi bir yoğunluk var.. Her kapının önünde 2-3 araba duruyor.. Arabalar zaman zaman yolu daraltıyor.. Mezitli Sanayi Sitesi’nden 2. Çevre yoluna çıkan ara sokakların hiç birinde trafik ışığı yok.. Yoğun kullanılan bu yoldan 2. Çevre Yolu’na çıkan araçlar Kuyuluk Kavşağından Mersin istikametine giden ve Yücesoy Seramik ışığından sonra hızlıca kalkan araçların önünde ciddi bir engel oluyor.. 

Mezitli Sanayi Sitesi yıllardır kullanılan ve artık bina olarak da eskimiş yapılara sahip.. Kurumsal bir görüntüden çok uzak.. Mezitli halkının da büyük çoğunluğu yüksek model araçlara binen insanlar.. Bu insanlar kurumsallıktan uzak bir yapıya kolay kolay araçlarını teslim etmezler.. Hal böyle olunca da Mezitli Sanayi Sitesi’nin işlem hacmi, ya da yaptıkları işlemlerin ciro hacmi düşük kalıyor.. 

Yine Mezitli sınırları içerisinde, mevcut lokasyona çok ters olmayacak, daha ferah, daha düzenli, daha işlevsel, daha modern bir yapıya taşınmaları halinde Mezitli Sanayi Sitesi esnafının ciroları da daha yukarılara çekilecektir.. Sanayi sitesi içerisinde yapılacak bir bekleme salonu, kafeterya müşterinin Mezitli Sanayi Sitesi’ni tercih etmesi açısından bir etken olacaktır. 

Bunun büyük örnekleri kümeleşmiş Organize Sanayi Bölgeleri’dir.. Bugün organize sanayi bölgelerinde firmaları olan işletmeler çok daha farklı kazançlar elde etmektedirler.. Bu anlamda bu örnekler iyi analiz ederek, önümüzdeki 50 belki de 100 yılda bir daha taşınma gibi bir sorun yaşanmayacak bir Mezitli Sanayi Sitesi dizayn edilmeli..

Ve bununla birlikte esnafın cirolarını daha yukarıya taşıyacak projeler geliştirilmeli.. 

Bunlar üst üstte konulduğunda ne esnaf, ne vatandaş bu işe karşı çıkar.. Hem esnaf kazanır, hem vatandaş rahat eder..

YORUM EKLE

banner366

banner357