banner154

Toroslar'da 423 Kilo Atık Pil Toplandı

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'nin (TAP), Mersin genelindeki okullar arasında düzenlediği 'Atık Pil Toplama Yarışması'nda ikincilik, üçüncülük ve dördüncülük derecelerini alan Toroslar ilçesi, toplamda 423 kilogram ile en fazla atık pil toplayan bölge oldu.

Toroslar'da 423 Kilo Atık Pil Toplandı
İlçe sınırları içerisindeki okullar ile alışveriş merkezlerine atık pil kutuları yerleştirerek çevreye ve doğaya duyarlı nesiller yetiştirmeyi amaçlayan Toroslar Belediyesi’nin geri dönüşüm çalışmaları meyvelerini veriyor. Toroslar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçe sınırları içerisindeki pillerin toplanmasına ve nakliyesine destek verildiği yarışmaya katılan Abdullah Günaydın İlköğretim Okulu 148 kilogram ile ikinci, Ticaret ve Sanayi Odası İlk Öğretim Okulu 90 kilogram ile üçüncü, 19 Mayıs İlk Öğretim Okulu 34 kilogram ile dördüncü oldu. Dereceye giren okullara laboratuvar seti, satranç takımları ve eğitim panoları hediye edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, yarışmaya katılan tüm okullara çevreye olan duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek, dereceye giren okulları da tebrik etti. Geri dönüşüm çalışmaları ile Türkiye’de en fazla geri kazanılabilir atık toplayan belediyeler arasında olduklarını belirten Tuna; “Mersin’de belediyeler arasında ilk kez Toroslar Belediyesi olarak Katı Atıkta Geri Dönüşüm modelini hayata geçirdik. Geliri sokak çocukları yararına kullanılmak kaydıyla yılda 500 ton katı atık toplayarak milli ekonomiye katkıda bulunmaktayız” dedi.

Atık pillerin ayrı toplanıp geri dönüşümü için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Tuna; “Bilim adamlarının araştırmalarına göre atık piller, çöpe atıldığı zaman yapılarındaki tehlikeli kimyasal maddeler açığa çıkarak toprağa ve yer altı sularına karışmaktadır. Atık pillerin doğada uzun süre kalması doğaya ve insana zarar vermektedir. Bu nedenle çevre bilincini aşılamak ve böylelikle ilerleyen yıllarda daha temiz ve yaşanabilir bir çevreye kavuşmak amacıyla Temizlik İşleri Müdürlüğümüz nezdinde atık pil toplama kampanyası başlattık. Kampanya kapsamında, ilçe sınırlarımız içerisindeki okullara ve alışveriş merkezlerine atık pil kutuları yerleştirdik. TAP’ın Mersin il genelinde düzenlediği atık pil toplama yarışmasında da ilçemizden üç okulun derece alması bizleri oldukça mutlu etmiştir. Bu proje çok önemli bir çalışmadır” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner232