banner154

Nida Beyoğlu Arslan: Mersin, Marmara’nın tek alternatifidir

BonaBant Yönetim Kurulu Başkanı Nida Beyoğlu Arslan, gelişen yapısıyla Mersin sanayisinin Türkiye’nin en güçlü sanayi bölgesi olan Marmara havzasının tek alternatifi olduğunu kaydetti.

Nida Beyoğlu Arslan: Mersin, Marmara’nın tek alternatifidir

Türkiye sanayisinin kalbi durumunda olan Marmara havzasının artık neredeyse yüzde yüz doluluk oranıyla üretime devam ettiğini kaydeden Nida Beyoğlu Arslan, ‘Her geçen gün gelişen Mersin sanayisi limanıyla, serbest bölgesiyle Türkiye’nin ikinci sanayi üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde şu an 3. Bölgede inşaat çalışmaları devam etmekte. 2021 yılı içerisinde burada bulunan tüm yatırımların faaliyete geçmesi planlanmakta. MTOSB 3. Bölge’de yaklaşık 5 bin kişi istihdam edilecek. Akabinde tüm çalışmaları yapılan ve bakanlık onayı beklenen 4. Bölge’nin arsa tahsislerinin yapılması planlanıyor. Şu anda MTOSB 4. Bölge için 300 başvuru yapıldığını ve yatırım iştahının artarak devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Yanı sıra Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmalar hız kazandı. Bu bölgelerin faaliyete geçmesi ile birlikte Mersin’de toplamda 6 OSB faaliyete geçmiş olacak. Bu hem üretim açısından, hem de istihdam açısından çok önemli’ dedi.

‘LİMAN BÜYÜK AVANTAJ’

‘Coğrafi konumu, kapasitesi ve geniş hinterlandı ile Mersin Uluslar arası Limanı, Türkiye’nin olduğu kadar Doğu Akdeniz’in de lider limanlarından birisidir. Bölgemizde bulunan bu önemli liman yatırımcının Mersin’i tercih etmesinde büyük rol oynarken, aynı zamanda kentimizde bulunan Serbest Bölge’de şehrin cazibesini arttıran bir diğer unsur. Yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın faaliyete girmesi ile birlikte Mersin havayolu taşımacılığında da çevre illerden avantajlı konuma geçecektir. Sosyal yaşamı, gelişen mimarisi, tarihi ve turistlik dokusu ile bölgenin parlayan yıldızı olan Mersin tüm bileşenleri ile Türkiye’nin ikinci sanayi üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Bu anlamda önümüzdeki yıllarda yapılacak olan yatırımların daha güçlü olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin önde gelen markalarının son yıllarda yatırım için Mersin’i tercih etmesi de bunun önemli sinyallerini veriyor’ dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner366

banner357