banner154
banner235

Murat Çalışkan: Sahil şeridi plaja dönüştürülsün

MTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Çalışkan, Adnan Menderes Bulvarı’nın başından başlayarak Soli’ye kadar devam eden sahil şeridinin plaja dönüştürülerek, halkın denizden daha çok faydalanmasının önünün açılmasını istedi

Murat Çalışkan: Sahil şeridi plaja dönüştürülsün
banner255

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkan Yardımcısı Murat Çalışkan, şehir içindeki sahil şeridinin plaja dönüştürülerek, deniz kenti Mersin’de halkın denizden daha çok faydalanmasının önünün açılması gerektiğini kaydetti. 

MTSO Meclis Başkan Yardımcısı Çalışkan, yaptığı yazılı açıklamayla sahile plaj önerisini gündeme getirdi. Adnan Menderes Bulvarı’nın doğu girişindeki Hilton Oteli’nden başlayarak merkez Mezitli ilçesindeki Soli’ye kadar olan bölümün tamamının park olduğunu anımsatan Çalışkan, bu parkın oluşabilmesi için denizin kayalarla doldurulduğunu ifade etti. Çalışkan, “Parkın önünün kumsala dönüştürülmesi hem Mersin’i eski dokusuna kavuşturacak hem de denizin nefes almasını sağlayacaktır” dedi.

Mersin’de artık denizin nefes alamamaya başladığına, açıklardaki denizin rengi ile kıyı şeridinin renginin farklı olduğuna dikkat çeken Çalışkan, “Sahil şeridine dökülen taşların açığa taşınması ile alt tabakada yer alan kumlar süzgeç görevi görecek ve denizin temizlenmesine de katkı sağlayacaktır. Ardından denizlerde yapılacak denetimlerin artırılması ile birlikte gemilerin açıklarda atıklarını boşaltmasının önüne geçilip, arıtma tesislerinin de etkisiyle birlikte şehir içinde sahillerde halkın denize girmesine imkan tanınabilecektir. Mersin’e görsel açıdan da büyük bir üstünlük sağlayacak bu projenin hayata geçirilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Mersin’in sahillerine tekrar kavuşmasını istediklerini vurgulayan Çalışkan, ardından bu plajlarda her 500 metrede bir beach oluşturulup kiraya verilerek kente ekonomik bir girdi sağlanabileceğine de işaret etti. Bu sayede Mersin halkının ya da gelecek turistlerin kent içinden denize girebileceğini, arkadaki parkta yürüyüşünü yapabileceğini belirten Çalışkan, “Kentte yaşayan kişiler olarak sahile vuran dalga seslerini özledik” vurgusu yaptı.

Yapılacak bu uygulamanın sahil şeridinde yer alan restoranlara, çay bahçelerine ve evlere ekonomik değer katacağını da kaydeden Çalışkan, bunun İspanya’da da örnekleri bulunduğunu ve kentin sahil şeridindeki evlerin büyük bir bölümünün bir süre sonra butik otellere dönüşmeye başladığını bildirdi. Çalışkan, turizm kenti Mersin’de de bu projenin önem taşıyacağına inandığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Çabuk
Ahmet Çabuk - 2 yıl Önce

Halk her yerden denize girdiğinde her şey daha mı güzel olacak? Mersin daha mı zengin olacak? Yoksa ailesi ile sahilde denize girenler yüzünden yürüyemeyecek mi? Mersin'in sorunu denize girilecek yerlerin uzaklığı mı? Dileyen herkes çok uzak değil, Soli'den denize çok rahat girebilir. Memleketin çok daha önemli sorunları var. Trafik, sahilin dibine yapılan yüksek binalar, işsizlik, Suriyeliler...

SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232

web tasarım