banner154
banner235

Mersin Teknopark, Yeşil Medikal Kuluçka Merkezi Açıyor

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) bir ilke daha imza atarak, medikal alanda faaliyet gösteren firmaların kümeleneceği Yeşil Medikal Kuluçka Merkezi açacak.

Mersin Teknopark, Yeşil Medikal Kuluçka Merkezi Açıyor
banner255

Mersin Üniversitesi’nden (MEÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda, Mersin Teknopark’a 6 Haziran Salı günü Yeşil Medikal Kuluçka Merkezi inşaat ruhsatı yazıldı. Yeşil Medikal Kuluçka Merkezi ile ar-ge ile medikal/sağlık sektöründe Türkiye’nin dışa bağımlığının azaltılmasını ve milli gücün ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün fenni mesulü olduğu Medikal Kuluçka Merkezi ayrıca Mersin’de ilk olma özelliği taşıyan, dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikası olan “LEED” sertifikasını almayı amaçlıyor. MEÜ açıklamasında, “Bu sertifika ile Yeşil Medikal Kuluçka Merkezi binasının, kentsel yaşam alanlarına değer kattığı, yapım aşamasında doğal çevre tahribatının en aza indirildiği, klasik binalara kıyasla enerji tasarrufu sağlanacağı, iç mekan kalitesine önem verilerek kullanıcılara konfor sağlayacağı, doğal ışık kaynaklarından mümkün olduğunca yararlanılacağı, geri dönüştürülebilir atıkların mümkün olduğunca kullanacağı ve çevre dostu olacağı belgelenmiş olacak.

İmza sürecinin tamamlanarak ruhsatın alınmasının ardından yapım ihalesine ilişkin ilan gazetede yayınlanarak açık ihale usulüne uygun olarak yapılacak. İhaleye katılmak isteyenler, Teknopark Yönetim Ofisi'nden ihale dosyasını temin edebilecekler” denildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232

web tasarım