banner154

İş güvenliği tedbiri almadı, ölümden döndü

3 kez iş kazası atlatan, sonuncusunda canını zor kurtaran usta, "Meslektaşlarıma tavsiyem tedbir almadan, enerjiyi kesmeden çalışma yapmasınlar" tavsiyesinde bulundu

İş güvenliği tedbiri almadı, ölümden döndü
banner255
Mersin'in Erdemli ilçesinde iş güvenliği tedbiri almayan elektrikçi ölümden döndü. Elektriği kesmeden enerji panosundaki kabloya dokunan usta, fazların çakışmasıyla yaşanan patlamada elinden yaralandı. Patlama anı ve yaşananlar anbean güvenlik kamerasına yansıdı.

Edinilen bilgiye göre olay ilçedeki bir kurumda yaşandı. Kompanzasyon arızası için elektrik panosu önüne gelen usta, arızanın nereden kaynaklanmış olabileceğine dair bir süre kablolara baktıktan sonra yerinden çıkmış olarak gördüğü kabloya çıplak ellerini uzatınca büyük bir kıvılcım çıktı. Elinden yaralanan usta arkadaşlarının yardımıyla hastaneye kaldırılıyor.

"İş güvenliğini şiddetle tavsiye ediyorum"

Yaşadığı olayın hem kendisine hem de diğer meslektaşlarına ders olmasını isteyen 47 yaşındaki 25 yıllık usta Hüseyin Bilir, meslektaşlarına seslenerek iş güvenliğine dikkat etmelerini istedi. Bilir; "Resmi kurumun birinde kompanzasyon arızası olduğunu söylediler. Kompanzasyon arızası için gittiğimde bir kabloyu boştaymış, gevşekmiş gibi gördüm. Elimi uzattığımda görünen olay meydana geldi. Tabi ki bu elektriği kesmeden yapılan bir iş olduğu için bu hataya düştük. Başka arkadaşlarımızın bu hataya düşmemesi ve böyle bir konuda kaza geçirmemesi için, önce iş güvenliği tedbiri alıp ondan sonra böyle bir hareket yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum"dedi. Hayatı boyunca 3 kez iş kazası yaşadığını, daha öncede yüksek gerilimde yaşadığı bir kaza sonucu da 4 ay hastanede yattığını anlatan Bilir,"Bu üçüncü iş kazam oluyor. Ekmeğimizi çıkarmak adına mecburen mesleğimize devam ediyoruz. Meslektaşlarıma tavsiyem tedbir almadan, enerjiyi kesmeden çalışma yapmasınlar" diye konuştu. Yaşadığı korku dolu anlara da değinen Bilir, "İki fazın çakışmasından dolayı büyük bir kıvılcım ve alev meydana geliyor.Meslektaşlarım bunu çok iyi bilir. 380 voltun çakışmasından dolayı. Elimin üzerindeki deri komple yandı. Şuanda yanık tedavisi görmekteyim" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner234

banner297

banner325

banner326

banner232