banner154
banner235

Başkan Er, Türk Medeni Kanunu'nun kabulünün 91. yılını kutladı

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 91. yılını yayınladığı mesajla kutladı.

Başkan Er, Türk Medeni Kanunu'nun kabulünün 91. yılını kutladı
banner255
Mesajında Er, Türk Medeni Kanununun kadınlara, siyaset, eğitim, hukuk başta olmak üzere birçok alanda köklü değişiklikler getirdiğini söyledi. Türk Medeni Kanununun getirdiği tek eşlilik, mirasta eşitlik, boşanmada eşit haklar gibi hükümlerle, kadın ve erkek eşitliği gibi alanlarda çok önemli adımlar atıldığını ifade eden Er, "91 yıl sonra bugün bile getirdiği yeniliklerle öneminin hala konuşulması, milletimiz ve toplumumuz için böyle bir yasaya ne kadar çok ihtiyaç duyulduğunun önemli bir göstergesidir. Bu yenilikleri gerçekleştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Cumhuriyetimizin kurucularını bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Türk Medeni Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 22 Kasım 2001’de kabul edilen ve 1 Ocak 2002’de yürürlüğe giren 4721 sayılı kanundur. Bu kanun ile 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi yürürlükten kaldırdı. Türkiye’de medeni hukuk alanına ilişkin kuralları içeren başlıca kanundur. Başlangıç hükümleri dışında, kişiler hukuku, aile hukuku, miras hukuku ve eşya hukuku olmak üzere dört kitaptan ve toplam bin 30 maddeden oluşur.

Türk Medeni Kanunu, madde metinlerinin yazımında daha sade bir dil kullanılmıştır. Kanunla getirilen yeniliklerden en önemlisi, evlilikte mal rejimlerine ilişkin düzenlemedir. Eski kanunda mal ayrılığı yasal mal rejimi kabul edilmekteyken, bu kanunla birlikte edinilmiş mallara katılma, yasal mal rejimi haline geldi. Türk Medeni Kanununun kabulünün 91. yılını Mersin Barosu Yönetim Kurulum adına bir kez daha kutluyor, bundan sonra yapılacak olan yasal düzenlemelerin ülkemiz, milletimiz ve kadınlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232