banner154

Beslenme ve Yaz

Beslenme; büyümemiz, sağlığımızın korunması ve yaşamsal fonksiyonlarımızın devam etmesi için besinlerin kullanılmasıdır. Günümüzde üzerinde durulan önemli konulardan biri de beslenmedir. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin artmasının en önemli sebebi beslenme hakkındaki bilgisizlik, internet ve sosyal medya aracılığı ile ulaşılan doğruluğu kesin olmayan bilgilerdir.

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmeliyiz ve bunu yaşam felsefesi haline getirip yaşamımızın her alanında yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Gün içerisinde ana ve ara öğünlerimizi atlamadan, sıvı tüketimimize dikkat ederek ve en önemlisi düzenli bir uyku düzeni ile sağlıklı bir yaşam sürdürebiliriz.

Havaların ısındığı yaz mevsiminde ise beslenmemize baktığımızda aşırı sıcaklardan dolayı vücudumuzdaki sıvı kaybı diğer aylara göre daha fazla olacaktır bu durumda da sıvı tüketiminin önemi çok fazladır. Günlük en az 2-2,5 lt su tüketmemiz lazım eğer suyun aromasını ve tadını sevmiyorsak da 1 lt’sini normal su diğer kalan miktarı ise suyumuzu aromalandırarak tüketebiliriz. Bunu da örneğin 1 lt suyun içerisine birkaç elma dilimi, limon dilimi, maydanoz, nane, kabuk tarçın yada sevdiğiniz bir meyveyi ekleyerek yapabilirsiniz.

Meyve tüketimine baktığımızda ise meyvenin suyunu değil de kendisini tüketmemiz gerekir. Çünkü meyvelerde bulunan posa bağırsak sağlığımız için çok önemlidir bu yüzden de suyundan ziyade meyvenin kendisini tüketmemiz lazım. Tabi ki meyve tüketirken porsiyonlara uygun olarak tüketmemiz gerekir. Mesela 3 üçgen dilim karpuz, 1 küçük boy elma(Amasya elması), 1 küçük boy muz(Anamur muzu), 1 küçük salkım üzüm, 1 küçük boy şeftali, 3-4 orta boy kayısı, 12 adet kiraz bir porsiyon meyve yerine geçen yaz meyveleridir. Özellikle şeker hastaları ara öğünlerini ihmal etmemelidir. Diyabetin tedavisi beslenme düzeni değişimi ile yapılabilir bunu unutmamak gerekir. Ancak şeker hastaları meyveleri tüketirken tek başına tüketmek yerine süt grubu ile birlikte tüketilmelidir. Bunun sebebi de meyveler tek başına tüketildiği zaman bir anda kan şekerini yükseltip bir anda kan şekerini düşürebilir buda istenmeyen durumlara yol açabilir tekrar bahsetmek gerekirse meyveleri tek başına değil süt grubu ile tüketmelidir bu hastalar.

Birçoğumuzun yaz aylarında vazgeçemediği dondurmayı ele alacak olursak da tabi ki dondurma tüketebiliriz çünkü beslenmemizde yasaklara yer yok. Ancak porsiyon kontrolü bizim için çok önemli 2 top dondurma gün içerisindeki vücudumuz için gerekli olan besin grubu değişimlerinden 1 porsiyon meyve ve 1 porsiyon süt grubu yerine geçer. Diyet yapanlar bu satırları okurken biz yiyemiyoruz galiba dediğinizi duyar gibiyim ama kesinlikle yiyebilirsiniz bahsettiğim gibi porsiyon kontrolü ile tüketebilirsiniz. Ancak dondurmanızı evde kendinizin yapmasını öneririm kolay bir dondurma tarifi vereyim bunun içinde 3 adet muz, 1 tatlı kaşığı kakao, 150 ml süt malzemelerimiz bunlar. Öncelikle muzları dilimleyip donduruyoruz. Donan muzları ve diğer malzemeleri miksere koyup karıştırıyoruz olan karışımı biraz daha buzlukta tutuyoruz sonra servis için hazır. Diğer tariflerim için instangramdan @tulifee adresinden ulaşabilirsiniz.

Yaz aylarında süt ve süt ürünlerinin tüketimi her mevsimde olduğu gibi çok önemlidir. İçeriğinde bulunan kalsiyum, vitaminler ve bağırsak sağlığımız için yararlı olan bakteriler vücudumuz için yararlıdır ve tüketilmelidir.

Ara öğün ve ana öğünlerimizi atlamadan porsiyon kontrolü yaparak beslenmeliyiz. Öğünlerde az az ve sık sık tüketme prensibini uygulayarak, Yediğimiz besinleri ufak parçalara bölerek hemen yutmak yerine daha çok çiğnemeliyiz.

Özelikle yaz aylarında gelen bunalma ve soğuk içecek ihtiyacımızda gazlı içecekler, hazır ve konserve içecekler yerine su ve özellikle ayran tüketmenizi öneririm. Aynı zamanda ayran tükettiğimiz zaman sıcak havadan dolayı vücutta olan sıvı ve elektrolit kaybı düzenlenip dengede tutulur.

Yemeklerimizde aşırı yağlı, salçalı yemekler yerine zeytinyağlı hafif yemekler tercih edip bu doğrultuda beslenmeliyiz.

Unutmamamız gereken en önemli kısım beslenmede yasaklara yer yok. 4 besin grubu dediğimiz (süt, tahıl, et, meyve ve sebze) gruptan vücudumuzun alması gereken doğrultularda beslenmeliyiz. Yasaklara yer yok önemli olan porsiyon kontrolü

Dyt. Tuğçe MEMİŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Memiş
Murat Memiş - 13 ay Önce

Harika

banner306

banner219

banner234

banner325

banner232