banner154

Belediye Evleri kentsel dönüşümle "Çankaya" oluyor

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ruhsat tarihinden itibaren 24 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Belediye Evleri kentsel dönüşümle "Çankaya" oluyor
 Akıllı kent olarak tasarlanan proje, Adana'nın incisi olmayı hedefliyor

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ruhsat tarihinden itibaren 24 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi. Başkan Çetin, vatandaşların talebiyle Belediye Evleri Mahallesi adının da Çankaya Mahallesi olarak değiştirileceğini kaydetti.

Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezinde vatandaşların da katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Başkan Çetin, 4 yıldır devam eden Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. 4 yıl içerisinde 7 bin 200 konut ve iş yerinin ölçümlerinin tamamlandığını kaydeden Başkan Çetin, 107 hektarlık alanın zemin etüdünü yaptıklarını ve taşınmazların değerlendirmelerini tamamladıklarını kaydetti. Bölge halkının taleplerine göre anketler yaptıklarını ve sonuçlara göre projenin hazırlandığını bildiren Başkan Çetin, mevcut konutları 11 farklı tip olarak ayırdıklarını ve hak sahiplerini 15 gün içerisinde davet ederek karşılıklı görüşmelere başlanacağını ifade etti.

Kentsel dönüşüm projesinin etaplar halinde yapılacağına değinen Başkan Çetin, ruhsat tarihinden itibaren en fazla 24 ayda yapıların vatandaşlara teslim edileceğini anlattı. Bu süreçte hak sahiplerinin tamamına taşına ve 700-800 lira arasında kira yardımı yapılacağını da vurgulayan Çetin, "Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesiyle, yaşanabilir, çağdaş ve Türkiye’nin en güzel yaşam alanlarından birini oluşturacağız. Bölge halkımızı kalkındıracağız. Bu projeyle meydana gelecek tüm değer artışlarının getirisini halkımıza, yani sizlere yansıtacağız. Bu aşamadan itibaren sözleşme çalışmalarımız başlayacak. Sözleşme çalışmalarımız devam ederken, dünya çapında Adana’ya yaraşır sizlerin hak ettiği bir projeyi geliştiriyor olacağız. Ulusal ve uluslararası marka firmalar tarafından geliştirilecek projemiz Adana’nın incisi olacak. Bu proje ile Adana’da örnek bir kent oluşturuyoruz. Sadece üst yapısı ile değil, altyapısı, binaları, yolları, yeşil alanları, donatıları, sosyal ve kültürel fonksiyonları, teknik ve teknolojik bileşenleri ile 360 derece bakış açısı ile düşünülen, Akıllı bir Kent oluşacak" şeklinde konuştu.
 
"Tüm kaynakların geri dönüşümünün sağlanması ana hedefimiz olacaktır"

Proje hakkında detaylarını anlatan Başkan Çetin, şöyle konuştu:

"Projemiz altyapısı su, atık su, yağmur suyu, enerji, elektrik, doğalgaz, iletişim bileşenleri ile bütünlük içinde bir defada planlanarak yapılacak ve sokaklarımız tekrar tekrar kazılmak zorunda kalmayacaktır. Sürdürülebilirlik unsurlarının öne çıkacağı projemizde olabildiğince tüm kaynakların geri dönüşümünün sağlanması ana hedefimiz olacaktır. Projemizin ulaşım altyapısında, örnek kente yakışan geniş bulvarımız, trafiğin rahatça aktığı yollarımız, toplu ulaşım akslarımız, güvenli bir şekilde baştan tasarlanmış bisiklet yollarımız, yeterli otoparklarımız olacak. Modern ulaşım sistemlerinin geleceği olan elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının bile yer aldığı bir kent planlıyoruz. Projemizdeki binalarımız da yeşil ile bütünleşmiş, geniş balkonlu, modern ve ferah tasarımları ile hak sahiplerimiz için en iyi bir şekilde inşa edilecek. Projemiz yeşil alan açısından da Adana için bir örnek olacak. Turunç kokulu onbinlerce metrekarelik yeşil alanda yürüyüş ve koşu yolları, aktivite alanlarında çocuklarımızın güvenle oynayacağı parklarımız olacak. Proje alanında çocuklarımız okullarına yürüyerek gidebilecek.

Anaokulu, ortaokul, lise dahil tüm eğitim kurumlarımızın yanı sıra, sağlık birimlerimiz tüm kentlilerimizin hizmetinde olacak. Yaşlılar ve engelliler için de her şeyi düşünüyoruz. Engelsiz kent tasarımı ile yollarımız, kaldırımlarımız, yol işaretlerimiz herkesin kent yaşamının içinde olmasını sağlayacak. Kentsel dönüşüm projemizle birlikte, mahallenin tüm çöpleri yer altına alınacak, bisiklet yolları, yürüyüş ve koşu yolları, spor alanları gibi yaşamı kolaylaştıracak ve sosyal aktiviteleri artıracak düzenlemeler yapacağız. Yeni kuracağımız mahalle, hem engelsiz bir yaşam alanı olacak, hem de Adana’nın en yeşil alanı olacak.

Okul, sağlık, dini tesis, semt pazarı, çocuk parkı, spor tesisi ve yeşil alanlar artırılacak.Yaşlı ve yalnız yaşayan vatandaşlarımızın konutlarına acil durum butonları yerleştirerek, onların yaşamında yardımcı olacağız. Yeni kurulacak mahallenin girişlerine, Anadolu-Selçuklu eserlerinin ve sanatının yer alacağı temalar yerleştirilecek. Projemizin birçok bölgesinde de temalı çalışmalar yer alacak. Kent mobilyaları ve özel peyzaj projeleri ile örnek bir mahalle oluşturacağız. Hak ettiği konuttan daha geniş konut isteyen hak sahiplerinin, farkını ödemek şartıyla, bu taleplerini, dikkate alıp değerlendireceğiz. Hak sahipleriyle yapılacak sözleşmenin ardından, yapılar tahliye edildikten sonra, yıkım ve yapım çalışmaları da start alacak. Türkiye’nin en büyük ve en güzel projelerinden biri olacak."

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, vatandaşların talebiyle Belediye Evleri Mahallesi isminin Çankaya Mahallesi olarak değiştirileceğini de sözlerine ekledi.
Toplantıda izletilen proje filmi, vatandaşların beğenisini topladı.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner357

banner254

banner333

banner232