banner154
banner235

Adana’da ekmek parası uğruna sabahtan akşama sırtta çuval terliyorlar

 Adana'da hava sıcaklığının nem ile birlikte 40 dereceyi bulduğu şu günlerde tarım işçileri, sabahtan akşama kadar tarlada 50 kiloluk patates çuvallarını taşıyarak evlerine ekmek götürüyor.

Adana’da ekmek parası uğruna sabahtan akşama sırtta çuval terliyorlar
banner255
 İşçi Ümmet Sarı:
 "Çalışmak zor oluyor, ama çocuklarım için çalışıyorum"

 "Üniversiteyi yarıda bıraktım, şimdiki aklım olsa bırakmazdım"
 
Adana'da hava sıcaklığının nem ile birlikte 40 dereceyi bulduğu şu günlerde tarım işçileri, sabahtan akşama kadar tarlada 50 kiloluk patates çuvallarını taşıyarak evlerine ekmek götürüyor. Çukurova'nın bereketli toprakları bir çok insana da ekmek kapısı oluyor.Hava sıcaklığının şu günlerde nem ile birlikte 40 dereceye vardığı Adana'da patates yükleme işinde çalışan işçiler, zor olmasına rağmen sabahtan akşama kadar sırtlarında 50 kilo çuval taşıyor. Kimi Ayfonkarahisar'dan kimi Hakkari'den kimi ise Ardahan'dan gelen işçiler, evlerine ekmek götürmek için günde onlarca kamyona patates taşıyor.

Çukurovanın sarı sıcağında ekmek mücadelesi veren tarım işçilerinden biri olan Ümmet Sarı, patates yükleme işinin zorladığını ancak buna mecbur olduklarını belirterek, "Evliyim, 4 çocuğum var. Onlar için çalışıyorum, başka ne için çalışacağım? Yoksa 1 gün çalışır 5 gün yatarım. Patates çuvallarının küçükleri 43-44, büyükleri ise 56-58 kilo arası. Ben liseye kadar okudum açık öğretimden üniversiteyi terk ettim. 30 sene oldu okulu bırakalı şimdi olsaydı devam eder okurdum" dedi.

İbrahim Evren isimli işçi ise sıcakta çalışmanın çok zor olduğunu anlatarak "Ama Adana'ya ekmek parası için geldik, başka imkanımız yok. Okumayı lise 2’den bıraktık şuan pişmanım. Askerden direk buraya çalışmaya geldim günlük 50, 100, 150 lira kazandığımız oluyor yani çalışmaya göre değişiyor" diye konuştu.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232