İki yıldır devam eden yüzde 25 kira artış sınırı uygulamasında son tarih yaklaşıyor.Bu uygulama ile ev sahipleri yasal olarak kiralara yüzde 25’in üzerinde zam yapamıyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı programda kira artış oranı sınırıyla ilgili sorulara yanıt vermişti.
BAKAN'DAN ZAM SINIRINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Şimşek, katıldığı bir programda ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulunmuştu. Kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep olmadığını belirten Şimşek; "Kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep görmüyorum, çok büyük ihtimalle devam etmez. Kredi fiyatlamasına da müdahale edilmemesi gerekiyor." ifadelerini kullanmıştı.

Akdeniz Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Ahmet Elmasiğne konuya ilişkin yaptığı açıklamada  “Kirada yüzde 25 sınırı 2022 Haziran ayında kabul edilmiş, 2023 Haziran ayında ise kira artış sınırı uygulaması bir yıl süre ile yeniden uzatılmıştı. Yeni bir uzatma kararı gelmezse 1 Temmuz itibariyla konut kiralarındaki yüzde 25 zam sınırlaması yasası ortadan kalkacak.

Toroslar'a balık pazarı açılacak Toroslar'a balık pazarı açılacak

Normal şartlarda kira artış oranları yıllık enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Eğer yüzde 25 kira artış oranı sınırı uygulaması uzatılmazsa her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları ile kira artışı belirlenecek” ifadelerini kullandı.

Editör: Barış Köksal