Mersin'de yediemin otoparklarını hedef alan çete yakalandı: 6 tutuklama Mersin'de yediemin otoparklarını hedef alan çete yakalandı: 6 tutuklama

Öğrenci ve velilere önerilerde bulunan Altuğ, öğrencilerin ara tatilde planlı bir şekilde hem dinlenmeye hem ders çalışmaya vakit ayırması gerektiğini belirterek, bu sayede tatil sonrası daha verimli bir şekilde eğitimlerine devam edebileceklerini vurguladı. Altuğ, “Ara tatilde çocuklar ‘Ben çok çalıştım, dinlenmeliyim’ moduna giriyorlar. Veli de ‘Tamam hadi sen çok çalıştın dinlen’ dediği noktada çocuk kendini 10 gün boyunca salıyor ve hiçbir şey yapmıyor. Bu noktada çocuk dönem içerisinde öğrendiği her şeyi unutuyor. Ara tatilde öğrencilerden öncelikle beklediğimiz, planlı olmaları. Hangi günün hangi saatinde, nerede ne yapmaları gerektiğini planlarlarsa ara tatil çok daha verimli geçer” dedi.
“Öğrenciler planlı olmalı”
Öğrencilerin birçoğunun hayatlarının büyük bir zamanını ders çalışmaktan ibaret gördüğüne dikkat çeken Altuğ, “Planlı olmak öyle bir şey değil. Biz çocuklara şunu söyleriz, ‘Gezeceksiniz, eğleneceksiniz, kesinlikle arkadaşlarınızla beraber zaman geçireceksiniz.' Yaşanılan yeri gezmeleri gerektiklerini düşünüyorum. Tatili bu noktada verimli geçirebilirler” ifadelerini kullandı. Velilerin de çocuklarını aşırıya kaçmadan serbest bırakabileceğini söyleyen Altuğ, “Çünkü ‘Çocuğum okul zamanı işte erken uyanıyor. Ders çalışıyor, geç uyuyor. Neyse uykusuna karışmayayım’ denildiği zaman çocuğun bünyesi bir hafta gibi kısa bir sürede uykuya çok çabuk alışıyor ve okula döndüğünde sabah erken kalkmak zorunda olduğunda bu sefer uyanma noktasında kendini çok zor toparladığı için okul dönemine daha pozitif başlaması gerekirken daha yorgun ve negatif başlıyor” diye konuştu.
“Öğrencilere tatilde kitap okumalarını öneriyoruz”
Öğrencilerin tatil süresince kitap okumalarını da öneren Altuğ, kitap okumanın hem göz koordinasyonu hem de sınavlarda karşılaştıkları paragraf sorularını daha iyi anlayabilmeleri açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Amacımız tatilde çocukların farklı aktivitelere yönelmesi. Burada velilerden de çocuklara tabi ki çok olumsuz tepkiler de gelir. ‘Sen çok mu ders çalıştın da tatili hak ediyorsun?’ gibi konuşmalar çok yapılır. Velilerimizin çocuklara bu şekilde yaklaşımları olmasın. Çünkü her çocuğun öğrenme ve bir şeyleri algılayabilme kapasitesi farklı olduğu için biz çocukları bu farklı kapasiteler doğrultusunda değerlendiriyoruz. Velilerimizin de bunlara dikkat etmesini öneriyoruz. Ebeveynlerle beraber geçirecek olan kaliteli zamanlar hem çocuğun tatilinin iyi geçmesini sağlayacak hem de ileride çocuklara güzel anılar bırakmasını sağlayacaktır."

Editör: Barış Köksal