banner154

İran’da şok tutuklamalar

İran'da BBC Farsça Servisi'yle çalıştığı iddia edilen bazı kişilerin tutuklandığı bildirildi.

İran’da şok tutuklamalar
Mehr Haber Ajansı'na göre, tutuklananlar, haber derleme, BBC Farsça Servisi'ne eleman sağlama, İranlı gazetecileri eğitme ve ülke dışına göndermekle görevlendirilmiş kişiler. BBC'den yapılan açıklamada ise BBC Farsça Servisi'nin hiçbir çalışanının İran'da olmadığı bildirildi ve tutuklama haberlerinin bağımsız ve özgür basına inanan herkes için büyük bir endişe kaynağı olduğu belirtildi. BBC, geçtiğimiz hafta, İran yetkililerini, Farsça Servisi çalışanlarını ve yakınlarını tehdit etmekle suçlamıştı. İran hükümetinin BBC'nin Farsça Servisi'nde çalışan İranlıların aileleri üzerinde baskı kurduğu ve bazı kişilerin akrabalarını tutukladığı bildiriliyordu.
 
BBC Genel Müdürü Mark Thompson, Farsça Servisi'nde çalışanlar için İran hükümetinin baskısının yeni bir şey olmadığını ancak gelişmelerin giderek kaygı verici hale geldiğini açıkladı. İran polisi son olarak BBC Farsça çalışanlarından birinin kız kardeşini iki hafta süreyle gözaltında tuttu. Ülkede 2 Mart tarihinde yapılacak genel seçimler öncesinde, muhalif gazetecilere, blog yazarlarına ve ailelerine baskılarda bir artış gözleniyor. Ocak ayı ortasında, bir BBC çalışanının ailesinin yaşadığı eve baskın düzenleyen İran güvenlik güçleri, evdeki birçok eşyaya el koymuş ve BBC çalışanının akrabasını gözaltına almıştı. Gözaltı olayından birkaç saat sonra Londra'da yaşayan BBC Farsça çalışanıyla internet üzerinden bağlantı kuran bir kişi, kendisini, gözaltına alınan akrabasının sorgucusu olarak tanıtıp BBC çalışanından bilgi istedi.
 
Söz konusu çalışanın akrabası geçen hafta serbest bırakıldı.
 
İranlı yetkililerin, BBC çalışanlarının yakınlarına daha önce yaptığı baskılar arasında, çalışanların akrabalarının pasaportlarına el konulması da bulunuyor. İran güvenlik güçleri, gözaltına aldıkları kişilerden BBC'de çalışan akrabalarına baskı yapıp BBC'de çalışmayı bırakmaya ve İran istihbarat yetkilileriyle işbirliği yapmaya zorlamalarını istiyor. BBC Farsça'ya İran'da çalışma izni vermeyen İran'ın İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV'nin Londra'dan yayın yapma lisansı geçen ay iptal edilmişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386