banner154

HAVA ULAŞIMINA KAR ENGELİ

DHMİ KAR ÇALİŞMALARINI HIZ KESMEDEN SÜRDÜRÜYOR

HAVA ULAŞIMINA KAR ENGELİ
Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı hava trafiğini felç etti. Atatürk Havalimanı'nda birçok uçuş iptal edilirken, birçoğunda da gecikmeler yaşanıyor. Bazı uçaklarda başka alanlara yönlendirildi.
 
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanı İşletmesi (DHMİ) ekipleri tarafından gece ve gündüz pistte buzlanma tehlikesine karşı çalışma yapılıyor. Gece 03.00'dan beri 40 kişilik ekiple pistlerde kar çalışması yaptıklarını söyleyen DHMİ Baş Müdürü Celal Özuğur, "40 kişilik karla mücadele ekiplerimiz 17 tane karla mücadele aracı ve yardımcı araçlarla apron ve pistlerde kar kürüme ve temizleme çalışması yaptık. Sabaha kadar çalışmalarımız devam etti. Geceden beri iki pistimiz açık. Şu anda da üç pistimizin tamamı açık. Şu anda iniş ve kalkışlarla havalimanın kar temizleme çalışmalarından dolayı bir sıkıntısı yok. Pistleri devamlı açık tutmaya çalışıyoruz. Pistleri temizledikten sonra frenleme araçlarımız piste girerek sürekli frenleme ölçümleri alıyor. Frenleme değerlerinde de bir sıkıntı yok, gayet iyi durumda" dedi.
 
Özuğur gazetecilerin, "Seferlerde iptaller var, bunun sebebi nedir?" sorusuna ise, "Gördüğünüz gibi arkamızda uçaklara de-icing yapılıyor. De-icing bir süreç istiyor. Bir de havalimanımızda yoğun trafik olduğu için pist çıkışlarında uçaklar 15 dakika yol alıyor. Bu işlemler sırasında aynı zamanda pist de temizleniyor. Bu yüzden gecikmeler oluyor. Çünkü bir piste girdiğimizde bir baştan bir başa gitmek 15 dakika sürüyor. Pistlere de buzlanmaya karşı de-icing uyguluyoruz. Ardından da frenleme değerlerini
alıp kullanıma sunuyoruz. Şu anda arkamızda gördüğünüz gibi üç pistimiz de açık. İniş kalkışlarda bir sorun yok. Görü mesafesi de şu an 800 metre. Ancak bazen aşağı düşse bile pistimizin bir tanesi cat-3 olduğu için bir sorun olmuyor. Pistlerimiz hiç kapanmadı. Ancak temizlik yaparken, araçların pistlere girmesi ve çıkması sırasında gecikmeler şanmış olabilir" şeklinde karşılık verdi.
 
Bu arada Atatürk Havalimanı'nda gecikme ve iptaller de artıyor. THY'nin iç hatlarda Sivas, Konya, Bodrum, Sinop, Kahramanmaraş, Nevşehir, Trabzon, Ağrı, Ankara, Batman, İzmir, Hatay, Gaziantep,Kayseri, Dalaman seferleri iptal olurken, Dış Hatlarda ise Birmingham,Sofya, Stockholm, Kişinev, Zagrep,Göteborg, Lyon, Paris, Bakü, Brüksel, Simferepol, Selanik, Kahire, Riga, Kahire, Touluse, Budapeşte, Cenova, Hamburg, Lviv, Milano, LubLiyana, Tel Aviv, Priştine, Üsküp, Belgrad, Beyrut, Barcelona, Tiran,
Cenevre, Nice, Batum, Helsinki, Nurnberg seferleri iptal edildi.
Ayrıca THY'ın Atatürk Havalimanına inmesi gereken Lagos ve Kayseri, diğer havayolu şirketlerinin üç seferi de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na yönlendirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386