banner154

Facebook halka açılıyor

Sosyal etkileşime yeni bir tanım getiren Facebook, hisselerini piyasaya sürmek için gerekli işlemleri başlattı.

Facebook halka açılıyor
Facebook uzmanların beklentisinin yarısı olan 5 milyar dolarlık bir satış yapacağını açıkladı. Facebook'un hisselerini serbest piyasada işleme açması, teknoloji sektöründe merkala beklenen bir gelişme.
 
Sekiz yıllık bir şirket olan ve 845 milyon kullanıcısı bulunan Facebook'un geçen yıl 1 milyar dolar kâr elde ettiği açıklandı. Piyasada işlem görmeye başlaması ardından yatırımcıların ilgisine göre şekillenecek olan facebook'un değerinin 100 milyar dolara ulaşabileceği belirtiliyor. 2004 yılında Google'ın hisselerinin borsada işlem görmeye başlamasından bu yana, Facebook'un hisseleri en büyük halka arz olarak değerlendiriliyor. Facebook, dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi. İnternet üzerinde reklam verenler için cazip bir hedef. Şirketin gerçek değeri konusunda pekçok spekülasyon yapılsa da bugüne kadar gerçek malî tabloyu kimse bilmiyordu. Hisse senetlerini piyasaya sürmek üzere işlemleri başlatan Facebook şirketinin evraklarına göre Facebook'un günlük aktif 483 milyon kullanıcısı, çoğu reklamlardan olmak üzere, geçen yıl şirkete 668 milyon dolar gelir getirdi.
 
Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg'in geçen yıl aldığı maaş ve ikramiye toplamı 700 bin dolara ulaştı. Uzmanlar, sektöründe lider konumda olan Facebook'un hisselerini piyasaya sürmek için bunun doğru zaman olduğu görüşünde. Facebook'un hisselerinin işlem görmeye başlaması, sadece Silikon Vadisi'nde değil, Wall Street'te de yılın en merakla beklenen olaylarından biri. 90'ların sonunda teknoloji şirketleri furyasının ani bir çöküşe uğramasından bu yana bu sektörün piyasa performansı dikkatle izleniyor. Geçen Aralık'ta teknoloji şirketi Zynga'nın büyük beklentiler bağlanan halka arzının düş kırıklığı yaratması ardından, bazı yorumcular yatırımcıların sosyal medya ortamından borsaya taşınan değerler konusunda hâlâ şüpheleri olduğunu düşünüyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386