Tartıştığı müşterisini öldüren köpek eğitmenine 16 yıl 8 ay hapis cezası Tartıştığı müşterisini öldüren köpek eğitmenine 16 yıl 8 ay hapis cezası

Yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun yüzde 15'ini genç nüfus oluşturuyor. Genç nüfusun en fazla olduğu ülkeler sıralamasında 18. sırada yer alan Türkiye'nin bu konuda ciddi hamleler yaparak hem genç nüfusun artması hem de artan genç nüfusun eğitim olanaklarının artırılması yönünde çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekti. 


Özdemir, Türkiye'deki eğitim sistemine değinerek, "Türkiye 194 ülke arasında genç nüfus sıralamasında 18. sırada yer alıyor. Genç nüfusumuzun artmamasının altında birçok faktör yatıyor. Türkiye'nin ekonomik belirsizliği, Ortadoğu'da yaşanan kaos ve gerginlik, eğitim sistemindeki belirsizlikler aileleri tedirgin edebiliyor. Bu sebeple Türkiye'nin genç nüfus artışı istenilen seviyelere ulaşmıyor. Şuanda Türkiye'de yaklaşık 13 milyon gencimiz var. Bu azımsanacak bir rakam değil. Bu 13 milyon genç nüfusumuzun bana göre yüzde 60'ı yol haritasını çizememiş, belirsizlikler içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Bu nüfusun topluma kazandırılması, onlara sağlanacak imkanların artması, eğitim sisteminin daha açık ve kategorize edilmiş şekilde olması genç nüfusumuzu daha özgür hale kavuşturacaktır. Meslek liselerinin artması gençlerimizin önünü açacak en olumlu hamlelerden biri olacağını düşünüyorum. Sınırsız sayıda meslek grupları var. Birçok Avrupa ülkesine baktığımızda eğitimler tek bir alan üzerinde veriliyor ve eğitim tamamen bu alan üzerinden tamamlanıyor. Bu sayede ülke mühendisini de kalifiye elemanını da yetiştirmekte zorlanmıyor. Her genç kendi becerisine uygun meslekleri seçerek o alanda kendini geliştirme fırsatı yakalıyor. Bu sistem bizim ülkemizde de var fakat yeterli bir sistem üzerine kurulu olduğunu düşünmüyorum. Bu sistemin geliştirilmesi birçok gencin topluma kazandırılmasını sağlayacak, aileler üzerindeki tedirginliğin kalkmasını sağlayarak genç nüfus artışının ivme kazanmasını ve ülke ekonomisinin gelişmesini sağlayacaktır" dedi. 


"GENÇLERE AYRICALIK TANINMALIDIR"

Türkiye'de genç nüfusa daha fazla güvenilmesi gerektiğini söyleyen Özdemir, "Türkiye son yıllarda gençlerin başarısının konuşulduğu bir ülke haline geldi. Birçok alanda büyük başarıya imza atmış gençlerimiz var. Değişen ve gelişen dünya düzenine ayak uydurarak teknolojiyi yakından takip eden gençlerimiz vizyonlu bakış açıları ile birçok şirketi ihya edebilecek yapıdadırlar. Bu başarıları son zamanlarda politika ve siyasette de gözlemleyebiliyoruz. Bu noktada ülkemizin gençlerimize daha fazla güvenerek vizyon ve birikimlerini ortaya çıkarmaları sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.


 

Editör: Barış Köksal