Jandarma Teşkilatı'nın 185. kuruluş yıldönümü Mersin'de törenle kutlandı Jandarma Teşkilatı'nın 185. kuruluş yıldönümü Mersin'de törenle kutlandı

Gıda denetimlerini sürdüren zabıta ekiplerince ele geçirilen peynirler, basit usul yöntemi olarak sıcak su testine tabi tutuldu. Testte, peynirlerin kısa bir süre içerisinde çözülmeye başlamasıyla birlikte ürünün kalitesizliği ortaya çıktı. Ürünlerin belediyenin laboratuvarında gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra imha edileceği belirtildi.
“Sokakta satılan ürünleri almalarını istemiyoruz"
Tarsus Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Zabıta İşleri Müdürü Serdal Demirel denetimlerle ilgili, “ Vatandaşlarımızdan menşei belli olmayan, etiketi belli olmayan sokakta satılan ürünleri almalarını istemiyoruz. Çünkü hepsi sahte. Biz buradayız. Numune getirsinler, biz gerekli olan yardımları yaparız” dedi.
“Peynir adına bir şey kalmıyor. Hepsi nişastaya dönüşüyor"
Ürünlere temel yöntem olarak sıcak su testi gerçekleştirdiklerini kaydeden Demirel, “Daha önce sahte peynirleri yaptığımız denetimlerde ele geçiriyorduk. Artık herkes metot değiştiriyor, kendini geliştiriyor. Tabi ki biz de geliştiriyoruz. Bu tür yakalanan sahte peynirler otlu peynir, tulum peynir ve bidon peynir haline döndü. Şimdi bununla ilgili basit bir test yapacağız. Ilık bir suya kestiğimiz peyniri koyuyoruz. Çok az beklediğimizde peynir adına bir şey kalmıyor, hepsi nişastaya dönüşüyor” ifadelerini kullandı.
Ayrıca ekiplerin gıda üretimi ve satışına yönelik denetimlerini sürdürerek, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıdalara erişimini sağlamak adına çalışmalarını sürdüreceği bildirildi.

Editör: Barış Köksal