Yeni dönemin ilk MGK toplantısı bugün! Gündemde 3 konu var Yeni dönemin ilk MGK toplantısı bugün! Gündemde 3 konu var

Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladığına dair belgeyi, 1949 tarihli Kuzey Atlantik Antlaşmasının saklayıcısı ABD'ye teslim etti.

NATO'NUN 31. ÜYESİ OLDU

Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'ye katılım belgesinin teslim edilmesi ile resmi olarak NATO'nun 31. üyesi oldu. NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, Brüksel'deki karargahta bir araya geldi, burada Finlandiya'nın NATO üyeliğine kabulü için tören düzenlendi.

Son Dakika: Finlandiya, ittifakın 31. üyesi olarak NATO'ya katıldı

"AMACIMIZ ÇATIŞMAYI PROVOKE ETMEK DEĞİL, ÖNLEMEK"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, "Finlandiya'nın NATO üyeliği tarihi bir olay. Finlandiya'nın rızası olmadan hiçbir NATO gücü Finlandiya'da konuşlanmayacak. Amacımız çatışmayı provoke etmek değil, önlemek" açıklamasında bulundu.

"İSVEÇ'İ DE ARAMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ"

Stoltenberg, "Yakında 32. üye olarak İsveç'i de aramızda görmek istiyoruz." diye konuştu.

KREMLİN: KARŞI TEDBİRLER ALACAĞIZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini değerlendirdi. NATO'nun genişlemesine, Rusya'nın çıkarları ve güvenliği açısından olumsuz baktıklarına işaret eden Peskov, "Bunun mevcut gerginliği daha da artıracağına inanıyoruz. NATO, pek çok yönden Rusya'ya düşmanca tavır sergileyen bir kurum olmaya devam ediyor." ifadesini kullandı. Rusya'nın Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda çeşitli adımlar atacağını vurgulayan Peskov, "Taktiksel ve stratejik açıdan kendi güvenliğimizi sağlamaya yönelik karşı tedbirler alacağız. Bu tedbirler, gerek gördüğümüz şekilde alınacak." diye konuştu.

Son Dakika: Finlandiya, ittifakın 31. üyesi olarak NATO'ya katıldı