Mersin'de nem oranı yüzde 75'lere ulaşırken, hissedilen hava sıcaklığı 35 dereceyi aştı Mersin'de nem oranı yüzde 75'lere ulaşırken, hissedilen hava sıcaklığı 35 dereceyi aştı

‘El Nino’ ve ‘La Nina’ olarak adlandırılan okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki değişikliklerin yol açtığı sıcak hava kasıp kavuruyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre sıcaklık mevsim normallerinin 4 ila 9 derece üzerinde seyretmeye devam ediyor. Haftanın en sıcak günlerinin yaşandığı bugünlerde termometreler birçok ilde 40 dereceyi geçti. Gelen sıcak hava kütlesinin etkisinde kalan kentler arasında olan Mersin’de de vatandaşlar korunmak için dışarı çıkmamayı tercih ediyor. Kentin en işlek caddeleri neredeyse tamamen boşalırken, iş gereği dışarıda olanlarda gölgelik alanlarda güneşten korunmaya çalışıyor. Öte yandan insanlar gibi hayvanlar da sıcak havadan korunmak için gölgelik alanlara sığındı. Özellikle kuşlar leğenlere doldurulan suların içinde serinlemeye çalıştı. Birçok ağacın dalı da kuşlarla doldu.
Yıllarca Ulu Camii Meydanı'nda kuş yemciliği yapan Ayhan Ekici, "Normalde kuşlar bu şekilde ağaçta durmazlar. Hele ki hepsi birden imkansız durmuyorlar. Ya soğukta ya da sıcak hava olduğunda hepsi ağaçta duruyor. Şu anda 'kuş ağacı' gibi duruyor. Hava bugün çok sıcak. Leğenlere de su koyuyoruz. Hatta onları sürekli değiştiriyoruz ki kuşlar serinlesinler" diye konuştu.

Editör: Barış Köksal