Mersin'de uyuşturucu operasyonu: 1 gözaltı Mersin'de uyuşturucu operasyonu: 1 gözaltı

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer ile birlikte 'Türkülerle gönlümüze düşenler kitabı gala konseri'ne katıldı. Konserde, birbirinden değerli sanatçılar tarafından seslendirilen türkülerle birlikte, sanatseverler türkü dolu bir akşam geçirdi. Mezitli Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen konser ile Mersin Büyükşehir Belediyesinin, ‘Mersin Kent Kitaplığı Kültür Serisi'nde 2023 yılında yayımlanan Halk Müziğine ve Klasik Türk Müziğine hizmet etmiş sanatçıların belgesel olarak hayat içeriklerini anlatan Dr. Halil Atılgan’ın, ‘Türkülerle gönlümüze düşenler’ adlı 3 ciltlik kitabının tanıtımının yapılması amaçlandı. Konserde, kitapta da yer alan 12 türkü sanatçılar tarafından seslendirildi.

“‘Türkülerle gönlümüzden düşenler kitabı, Mersin Kent Kitaplığında yerini aldı”
Konser öncesinde konuşan Başkan Seçer, hayata geçirdiği çalışmadan dolayı Halil Atılgan’a teşekkürlerini ileterek, “Hepimiz belleklerimizde hatırlarız ve taşırız. Televizyonda TRT ekranlarında ve radyoda o sesleri hatırlarız. Birbirinden değerli TRT sanatçılarımızın, Türk Halk Müziği okuyan bu toprakların insanının sesi kulaklarımızda. Hocam buna çok emek etti. Bu sanatçılarımızın belgesel niteliğindeki hayatlarını, çalışmalarını ve eserlerini derledi, topladı ve bizden sonraki kuşaklara güzel bir kaynak bıraktı” ifadelerini kullandı. ‘Türkülerle gönlümüzden düşenler’ kitabının Mersin Kent Kitaplığında yerini aldığını belirten Seçer, “Biz sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerden aldığımız yetkiyi size kullanmak ve sizlere bir eser bırakmak için aracı olduk. Bu kitabın basımını sağladık ve Mersin Kent Kitaplığımıza değerli bir eser kazandırdık. Mersin Büyükşehir Belediyesi kültür serisinde basıldı, burada da sergileniyor” diye konuştu.

“Bu memleket bizim, bütün renklerin”
Büyükşehir Belediyesi olarak sanata önem ve değer verdiklerini vurgulayan Seçer, “Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidiyoruz. 100 yıl önce gösterdiği yolda, 100 yıl sonra aynı gerçeklik, aynı duygu ve hislerle ve doğrulukla yolumuza yılmadan, usanmadan, bıkmadan devam ediyoruz. Bu memleket bizim, bu memleket hepimizin, bütün renklerin. Hepimiz bu ülkenin birer yurttaşıyız” şeklinde konuştu. Birlik ve beraberliğin Türkiye’yi çok daha iyi noktalara getireceğine vurgu yapan Seçer, “Daha huzurlu ve kalkınmış bir millet olacağız. Huzurlu olmak, kalkınmak, refah, zenginlik birçok şeyi getirecek. Sanatı, çocuklarımıza daha iyi bir eğitimi ve daha iyi koşullarda yaşamayı getirecek. Onlar uluslararası platformda Atatürk’ün, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ dediği gibi, ilimin yolundan giderek ülkemizi daha da kalkındıracak. Buna canı yürekten inanıyorum. Bu inançla da görevimi yapıyorum” dedi.

Gecede türkü ziyafeti yaşandı
Konuşmaların ardından sanatçılar Belkıs Akkale, Nida Şan, Zeynep Cihan, Fahri Işık, Elvan Sevim, Mustafa Özcan, Okan Murat Öztürk, Köksal Coşkun, Sebahat Aslan, İhsan Öztürk, Soner Özbilen ve Mehmet Özbek birbirinden güzel türküleri seslendirdiler ve sanatseverler türkü dolu bir akşam geçirdi.

Editör: Barış Köksal