banner154

Diştaşı Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Akdeniz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi diş Hakimlerinden Dt. Tuğçe Erdoğan, diş taşının ağız sağlığına etkileri ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Diştaşı Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Dt. Tuğçe Erdoğan yazısında şu ifadelere yer verdi;

Diştaşı Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Diş taşları, dişlerinizde sertleşen plaktır. Diş eti çizgisinde ve altında da oluşabilir ve diş eti dokularını tahriş edebilir. Diş taşı, iyi temizlenemeyen diş yüzeylerindeki plaklara tutunarak diş eti sağlığını ve kemiği olumsuz etkilerler. Diş taşı sadece diş ve diş etlerinizin sağlığını tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda kozmetik bir problemdir. Diş taşı daha gözenekli olduğu için lekeleri kolayca emer. Bu nedenle, kahve veya çay içicisiyseniz veya sigara içiyorsanız, diş taşı oluşumunu önlemek özellikle önemlidir.

Diş taşları Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?


Dişlerde ve diş eti çizgisi boyunca diş taşı oluşumuna izin verildiğinde, ciddi ağız sağlığı sorunları gelişebilir. Diş eti hastalığı ve çürük gibi durumlara yol açabileceği gibi kemikte çekilme yaparak dişlerin sallanmasına hatta çekimine bile neden olabilir ve bu ciddi bir endişe kaynağıdır.

Diş taşı oluşumunu önlemek neden önemlidir?

Diş taşlarının yüzeyi pürüzlüdür ve diş fırçası ve diş ipi ile plağın çıkarılmasını zorlaştırır. Lekeler biriktikçe sarı veya hatta kahverengi olabilir. Ayrıca plak çekmesi ve evde temizliği zorlaştırması nedeniyle diş çürümesine, ağız kokusuna ve ciddi diş eti hastalıklarının oluşumuna katkıda bulunabilir.

Tartar Oluşumu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Renksiz bir bakteri tabakası olan plaktan farklı olarak, dil taşı , diş eti çizgisinin üzerinde olan görülmesi oldukça kolay olan bir mineral birikimidir. Diş taşının en yaygın belirtisi dişlerde veya diş etlerinde sarı veya kahverengi bir renktir. Diş taşını  kesin olarak tespit etmenin ve çıkarmanın tek yolu diş hekiminizi görmektir.

Diş taşı Nasıl Temizlenir?

Uygulama sırasında diş taşı ve plak vibrasyon uygulanarak dişten uzaklaştırılır. Çok kolay, acısız ve hızlı bir yöntemdir. Tedavi tek seansta tamamlanır. Sadece gerektiği durumlarda seans sayısı uzatılır. Temizlendikten sonra dişler parlatılır. Tedaviden sonra hasta dişlerinde hassasiyet hissedebilir ki bu gayet normaldir, hasta birkaç gün sonra normal hayatına döner. Diş taşı temizliği diş eti hastalıklarının önlenmesinde en etik tedavilerden biridir. Diş taşı eğitimi, ağız kokusunun nedenlerinden biridir. Ağız kokusu kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyen bir sorundur. Diş taşı temizliği yaptıran hastalar için bu sorun çözülür. Tedaviden sonra kızarıklık görülebilir. Çünkü diş uzun süre tartar ve plakla kaplıdır. Bu kızarıklıklar da zamanla normale döner. Hastanın durumuna göre uygulama 30 ile 60 dakika arasında sürmektedir.

Diş Taşı  Temizliği Tehlikeli midir?

Diş taşı temizliği diş sağlığı için faydalı bir yöntemdir. Bu tedavi yapılmazsa diş kaybı, iltihaplanma, diş eti hastalığı ve ileri düzeyde diş eti çekilmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bir kişi dişlerini günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalamalıdır. İyi ağız hijyeni uygulamak, plak ve tartarı çıkarmanın en iyi yoludur. Florürlü diş macunu ile günde iki kez fırçalamanız önerilir. Doktorlar ayrıca günde bir kez diş ipi kullanılmasını önerir. Diş ipi ilk önce dişlerin arasındaki ve ulaşılması zor bölgelerdeki yiyecek parçalarını ve plakları temizleyecektir. Diş ipi kullandıktan sonra diş fırçası diş yüzeyindeki plakları temizleyecektir.
Dişleri etkili bir şekilde fırçalamak için bir kişi şunları yapabilir: Üst azı dişleri ile ağzın arkasından başlayın. Kısa, dairesel fırça darbeleri kullanın. Tüm üst dişlerin ön ve arka yüzeylerini süpürür tarzda fırçalayın.
Alt dişlerde de tekrarlayın. İnsanlar manuel diş fırçalarını kullanarak harika sonuçlar elde edebilir. Bununla birlikte, 2014 yılında yapılan sistematik bir inceleme, elektrikli diş fırçalarının, özellikle de salınımlı kafalara sahip olanların, plağı çıkarmada ve diş eti iltihabını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur. Dişleri diş ipi ile temizledikten ve fırçaladıktan sonra, ağzı gargara ile çalkalayın. Gargara olarak tuzlu su kullanılabilir. Ekstra olarak diş eti iltihabı olan kişiler için daha güçlü bir gargara türü gerekebilir. Bir diş hekimi reçetesiz satılanlardan daha güçlü antiseptik gargaralar reçete edebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner367

banner380

banner357