banner154

Dişlerde renkleşme: Uzm. Dt. Armağan Çalışkan anlattı

İdealdent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimlerinden Uzm. Dt. Armağan Çalışkan, dişlerde renkleşme ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Dişlerde renkleşme: Uzm. Dt. Armağan Çalışkan anlattı

Uzm. Dt. Armağan Çalışkan yazısında şu ifadelere yer verdi;

Normalde daimi dişlerin rengi gri, sarı ve beyazın çeşitli tonlarındadır. Dişleriniz üstündeki lekelerden dolayı veya diş içyapılarındaki değişiklikten dolayı renk değiştirebilir. Diş hekimleri renkleşmeyi genelde 3 ana gruba ayırırlar:

Dışsal renkleşme — 

Bu durumda dişin dış mine bölgesi kahve, şarap, kola ve diğer yiyecek içeceklerden dolayı lekelenir. Sigara içmek de dış lekelere yol açar. Bazı ilaçların alımına bağlı olarak yada bazı restoratif materyallerin kullanımına bağlı olarak meydana gelebilir. Demir içeren ilaçların özellikle şurupların alınımına bağlı olarak siyah, yeşil-siyah  yine potasyum permanganat içeren ilaçların kullanımına bağlı olarak siyah renklenmeler görülebilir. Bu son 2 tip renklenme genellikle ilaçların kullanımının bırakılması ile ortadan kalkar. Civa ve gümüş renklenmesi amalgam dolguların uygulanması sonrasında iyonların dentin kanallarına nüfuzu ile meydana gelir. Bu tip boyanmaların uzaklaştırılmaları oldukça zordur. Yoğun kahve ,çay tüketimi ve  nikotin renklenmeleri de sık olarak görülen dış kökenli boyanma sebepleridir. Ağız içerisinde normalde bulunan bazı bakteriler dış kökenli boyanmalarda önemli rol oynarlar.

İçsel renkleşme — 


Bu durumda dişin iç dentin tabakası kararır veya sarı renk verir. Travma, diş sinirlerinin ölmesi ve ölü doku artıklarının diş dokularına yayılması, dişin içerisinin kanaması, kanal tedavisi veya dolgu yaparken kullanılan bazı materyaller, çocukluk yaşlarında aşırı fluora maruz kalma (fluorozis), hamilelik döneminde tetrasiklinli antibiyotik kullanımı, diş gelişimi esnasında görev alan hücrelerin lokal enfeksiyon veya çeşitli ateşli hastalıklar nedeniyle etkilenmesi, diş gelişimini bozan bazı kalıtsal hastalıklar gibi nedenlerle oluşabilir.


Yaşla alakalı renkleşme — 

Bu iç ve dış faktörlerin birleşimidir. Yiyecek ve sigaradan kaynaklanan lekeler haricinde dentin de zamanla sararır. Dişi kaplayan mine tabakası zamanla incelir ve dentin gözükmeye başlar. Kırılma ve diğer hasarlar da renkleşme sağlayabilir.

Renklenmiş dişlerin tedavisinde her durumda öncelikle diş taşı temizliği ve polisaj işlemi yapılmaktadır. Sonrasında diş ağartma veya bleaching olarak isimlendirilen tedavi uygulanabilir. Bu tedavide temel işlem renklenmiş bölgelerin oksidasyonudur. Bu amaçla günümüzde en çok hidrojen peroksid ve karbamid peroksid jel bileşikleri kullanılır. Tedavi yöntemleri canlı ve cansız dişlerde farklılık gösterir. Başarı tekniğin ve uygulanacak materyalin seçimine bağlıdır. Halk arasında bilinenin aksine renklenme tedavileri doğru endikasyon ve uygulama tekniği ile birlikte tamamen zararsız uygulamalardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner367

banner380

banner357