banner154

Başar Erdem: İnovatif ürün gamımızı arttırmalıyız

Artika Catering Yönetim Kurulu Başkanı Başar Erdem, Türkiye’nin yenilikçi ürün üretimine ihtiyacı olduğunun altını çizerek, ‘İhracat ve ithalat arasında cari açık oluşmaması adına inovatif ürün gamımızı arttırmak zorundayız’ dedi.

Başar Erdem: İnovatif ürün gamımızı arttırmalıyız

Artika Catering Yönetim Kurulu Başkanı Başar Erdem, ‘Ticaret Bakanlığı verilerine göre, temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 oranında artışla 18,6 milyar dolar, ithalat yüzde 40,8 artışla 29,1 milyar dolar oldu. Ocak-temmuz döneminde ihracat yüzde 19,1 oranında artışla 144 milyar 417 milyon dolar, ithalat yüzde 40,7 oranında artışla 206 milyar 399 milyon dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayında gerçekleşen ihracat rakamları Cumhuriyet Tarihi’nin en yüksek rakamı olarak karşımıza çıkıyor’ dedi.

İhracat rakamlarında rekor üzerine rekor kırıldığını söyleyen Başar Erdem, ‘İhracatımız rakamlarımız her geçen ay bir önceki yıla göre artış gösteriyor. Fakat biz 1 konteynır tarım ürünü ihraç ederken, karşılığında 1 konteynır elektronik ürün ithal ettiğimizde ciddi bir cari açık oluşuyor. Bundan dolayı ülke olarak yenilikçi ürünler ile ihracat pazarında söz sahibi olmalıyız. Bugün dünya geneline bakıldığında akıllı telefonlara, konsol ve pc oyunlarına art arda gelen teknolojik yenilikler dijital çağ ile bütünleşince, ibre oyun endüstrisinden yana döndü. Oyun endüstrisi tüm dünyada öyle büyüdü ki, bugün milyonlarca kişi cep telefonlarıyla bile benzersiz oyun deneyimlerine sahip olabiliyor. Biz de bunun gibi yenilikçi ürünlerin ihracatı ile aradaki dengeyi kurabiliriz’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386