Mersin'de yediemin otoparklarını hedef alan çete yakalandı: 6 tutuklama Mersin'de yediemin otoparklarını hedef alan çete yakalandı: 6 tutuklama

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Toroslar ilçesi Halkkent Mahallesi’nde bulunan ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’, özel gereksinimli bireyler için yüzde 100 erişilebilir bir merkez olup, merkezde özel gereksinimli bireyler ve aileleri için çeşitli kurslar düzenleniyor. Merkezde ayrıca sosyo-kültürel etkinlikler de yapılıyor. Merkezde yer alan Mola Evi hizmeti ile özel gereksinimli bireylerin ailelerinin ve yakınlarının, tam veya kısmi zamanlı olarak merkeze çocuklarını bırakması ve bu bireylerin de aktif zaman geçirmesi sağlanıyor. Engelsiz Yaşam Merkezinde özel gereksinimli bireyler ve ailelerine yönelik atölye ve kurslar düzenleniyor. Engelli birey sportif beceri ve fitness eğitimi ile de 7-12 yaş aralığında bedensel, zihinsel, işitme ve görme engelli bireyler, sportif beceri ve koordinasyon eğitimi hizmetinden faydalanıyor. 18 yaşını doldurmuş özel gereksinimli bireyler de fitness ve spor eğitimi hizmetinden yararlanıyor.

‘Engelsiz Yaşam Parkı’ farklı olanaklar sunuyor
‘Engelsiz Yaşam Parkında özel gereksinimli bireyler için çeşitli sanatsal ve sportif faaliyetler yapılmakla birlikte, anneler için de birçok kurs ve etkinlikler içeren atölye alanları bulunuyor. Parkta özel gereksinimli bireylere kendilerine yönelik kurslar verilirken, ebeveynler de değişik aktivitelere katılabiliyor.
‘Otizm Aile Danışma Merkezi’ ile de Mersin’de ikamet eden 0-72 ay arasındaki otizm tanısı konulan çocuklara özel eğitim, duyu bütünleme, psiko-sosyal destek, aile danışmanlığı ve grup eğitimleri hizmetleri veriliyor. Otizm Aile Danışma Merkezinde 0-6 yaş arası çocukluk dönemindeki 'engelli sağlık kurulu raporu' ile otizm tanısı almış özel gereksinimli bireylerin, bilimsel temelli öğretim teknikleri ve terapiler ile eğitim alması amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediyesinin hizmetleri engel tanımıyor
‘Medikal Malzeme Bakım Onarım Hizmeti’ ile de özel gereksinimli bireylerin kullanmış oldukları tekerlekli veya akülü sandalyelerin, hasta yataklarının bakım ve onarımını yapan Büyükşehir Belediyesi, medikal malzeme bakım onarım desteği vermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesinin ‘engelli transfer aracı hizmeti’nden bugüne kadar on binlerce özel gereksinimli birey faydalanırken, kent genelinde aktif olarak kullanılan toplam 10 adet ‘akülü sandalye şarj istasyonu’ bulunuyor. ‘Medikal malzeme yardımı’ çerçevesinde ise özel gereksinimli bireylere, ihtiyaç duydukları medikal malzeme dağıtımı yapılıyor.
‘İşaret Dili Tercümanlığı Hizmeti’ ile de işitme engelli bireyler, kamu kurum ve kuruluşlarında iş ve işlemlerini yaparken, kendilerini ifade etmekte zorlandıkları noktada 0533 360 27 03 numaralı 'Görüntülü Destek Hattı’nı WhatsApp veya operatör üzerinden görüntülü arayarak, birebir işaret dili tercümanlığı hizmeti alabiliyorlar. ‘Simit Arabam Engel Tanımam Projesi’nden toplam 22 özel gereksinimli birey yararlanırken, ‘Evde Bakım Hizmeti’ ile de çoğunluğunu özel gereksinimli bireylerin oluşturduğu evde bakım hastalarına kişisel bakım hizmeti veriliyor. Büyükşehir Belediyesinin özel gereksinimli bireylerle ilgili özel gün ve haftalarda düzenlemiş olduğu etkinliklere de binlerce kişi katılım sağlıyor.

Hizmetler hem özel gereksinimli bireyleri hem de ailelerini çok memnun ediyor
Büyükşehir Belediyesinin özel gereksinimli bireylere uyguladığı hizmetlerden faydalanan Berivan Ataş, “Burada arkadaşlarımızla iyi vakit geçiriyoruz. Burayı çok seviyorum, sporu çok seviyorum” dedi. Berivan Ataş’ın babası Mahmut Ataş da, “Berivan’ı haftanın 3 günü buraya getiriyorum. Birçok etkinlik yapıyorlar. Hocalar çok ilgileniyor. Berivan eskiye göre çok gelişti. Bize bu imkanı sağlayan Başkanımız Vahap Seçer’e ve tüm hocalara teşekkür ederiz” diye konuştu.
Özel gereksinimli bireylerden Yasemin Erdoğan da, “Ben çok mutlu oluyorum, burayı çok seviyorum. Yemek, spor, boyama gibi etkinlikler yapıyoruz. Arkadaşlarımla çok eğleniyoruz” dedi. Yasemin Erdoğan’ın abisi Erdal Erdoğan ise Yasemin’in hayatında çok güzel gelişme olduğunu belirterek, “Yasemin daha önce içine kapanıktı. Burası sayesinde hem psikolojik olarak rahatladı, hem de sosyalleşti. El becerisi gelişti ve daha aktif olmaya başladı. Zaten bu durum eve geldiğinde yüzünden de anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Barış Köksal