Mersin'de kahvaltı yaparken bir anda fenalaşarak yere yığılan 30 yaşındaki astım hastası Aydın Keskin'in ölümünde ihmal olduğu ileri sürüldü. Aile, ambulansın geç geldiğini iddia ederken, Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili soruşturma başlattı.
 
İddiaya göre, 30 Ocak günü meydana gelen olayda, Sağlık Mahallesi'nde ailesi ile birlikte yaşayan asansör tamircisi Aydın Keskin, kahvaltı yaptığı sırada yoğun bir şekilde öksürerek dışarıya çıktı. Evin dış kapısına gelen astım hastası genç, ardından fenalaşarak yere yığıldı. Gencin yerde baygın vaziyette olduğunu gören yakınları hemen '112 Acil Servis'i arayarak durumu bildirdi. Bir süre ambulansın gelmesini bekleyen aile, daha sonra özel bir araçla hastaneye götürdü. Mersin Devlet Hastanesi'ne götürülen Aydın Keskin'in, hastaneye ulaştığında hayatını kaybettiği anlaşıldı.
 
Gencin ailesi, Aydın Keskin'in ölümünde 'ihmal' olduğunu öne sürdü. Baba Hüseyin Keskin (72), oğlu fenalaşınca torunu Nurgül Karakuş'un hemen '112 Acil Servis'i aradığını, ancak uzun süre beklemelerine rağmen ambulansın gelmediğini, yaklaşık yarım saat sonra baygın vaziyetteki oğlunun, 'Veli' isimli arkadaşının aracıyla hastaneye kaldırdıklarını söyledi. Olay anında tatil dolayısıyla aynı evde bulunan Aydın Keskin'in yiğeni Nurgül Karakuş (17) ise, dayısını baygın vaziyette yerde görünce hemen O'na ait cep telefonu ile 112'yi aradığını ifade ederek, "Bana önce hastanın durumu ile ilgili genel bilgiler sordular. Ben de kendilerine bilincinin yerinde olmadığını söyledim. Ardından verdiğimiz adresin bilinmediğini, bilinen bir kaç nokta söylememi istediler. Ben de yakındaki sağlık ocağı ile okulu söyledim. Buna rağmen ambulans gelmekte gecikti" dedi.
 
Bu arada, aynı mahallede oturan ve olup bitene şahit olan Ali Feyat da, aileye yardımcı olabilmek için kendi telefonu ile bir kaç kez '112 Acil Servis'i aradığını, fakat ambulansın olay yerine gelmekte geciktiğini ileri sürdü. Feyat, yaklaşık 30 ya da 40 dakika sonra ambulansı, olay yerine yakın bölgedeki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü önünde buluşma noktası belirledikten sonra karşıladığını, ancak ambulansla birlikte olay yerine geldiklerinde hastanın özel bir araçla hastaneye götürüldüğünü öğrendiklerini belirtti.
 
Öte yandan, Mersin İl Sağlık Müdürü Çağlar Çatak, olayın kendilerine intikal etmesinin ardından konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını belirterek, "Şu anda dijital kayıt sistemleri inceleniyor. İddia edildiği gibi 40 dakikalık bir gecikme gözükmüyor, ancak ilk ihbarın yapılması ile ambulansın ulaşması arasında yaklaşık 19 dakikalık bir süre olduğu görünüyor. Bu süre bizim için kabul edilebilir bir süre değil. Vatandaşın sağlığı bize emanet. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor, ihmali olan varsa gereken yapılacaktır" diye konuştu.