Ödülü mutluluk olan bir yarıştır İYİLİK ve bölüşe bölüşe büyütülen tek şeydir; sebepsiz sorgusuz içinde güller açan, mevsimler değiştiren. 

Bizleri” benden önce tutanların çıkarsız, beklentisiz ve kardeşçe çalışıp, dostça bölüşenlerin çok daha mutlu olduğu bayram tadında bir yarış. 

Mesele iyilik yarışını kazanmak değil, hep yarışmaktır, 
kardeşliğimizi, şahsi, siyasi çıkarlarımıza kurban etmeden yarış.

Mesele; aç susuza acımak değil, açlık ve susuzluğun kökünü kazımak, bilim ve fenin ışığında yürümek, daha iyisini üretip, hakça bölüşüp, daha fazlasını verebilmektir.

Mesele kadının korkarak karanlık bir sokakta yürümesi değil, kafası karanlık zihinlerin beyninde, yüreğinde insanlık yeşertip, karanlık sokağa sinenlerin de bir anası bir bacısı bir kardeşi olduğunu hatırlatabilmektir.

Mesele kediyle, köpekle, dereyle, tepeyle birlikte ve savaşmadan, kandan, kinden uzak ve madem “insan gibi yaşamayı beceremedik; angut gibi, at gibi, köpek gibi, fil gibi, yürekli hayvan gibi” yaşayabilmektir mesele.

Mesele; bir hayvanı kesmek değil, mesele kestiğimiz kurbanımızı, lokmamızı, ekmeği aşımızı bölüşe bölüşe çoğaltmaktır. Bayramınızı kutlar, esenlikler dilerim. Mali Müşavir Hıdır Daştan