Divan Otel’de gerçekleştirilen genel kurulda oldukça verimli bir 5 yıl başkanlık görevini üstlenen Serdar Yıldızgörer, bayrağı Mehmet Sait Kayan’a devretti.

Gerçekleştirilen Genel Kurula Hazine ve Maliye Eski Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, AK Parti Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol’un  yanı sıra STK temsilcileri, MÜSİAD üyeleri ve Mersin iş dünyası katıldı.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan Serdar Yıldızgörer, “Dünya, son yıllarda onarılması zor yaralar almış, ekonomik çıkmazlar ve faiz – enflasyon sarmalı dünyanın en güçlüleri dediğimiz ülkeleri zor durumda bırakmış, geldiğimiz son noktada yaşanan enerji krizleri nedeniyle dünya yüzünü doğuya dönmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Rusya – Ukrayna savaşı da lojistik zincirlerinin kırılmasıyla sıkıntı yaşayan gıda sektörünü daha da zor duruma sokmuş, bir çok ülke açlık ve pahalılıkla mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Kısacası tüm dünyada ekonomiden sosyal yaşama, dış politikadan güvenliğe kadar, her alanda olağan dışı gelişmeler yaşanmaktadır.

Bu çerçevede, Türkiye olarak sürekli üretimi desteklemiş, artan iç ve dış taleplerle, her ne kadar enflasyon bizim ülkemizde de sorun olmuşsa da desteklenen yatırımlarla istihdam artırılmış ve çalışma arkadaşlarımızın durumlarında düzenlemeye gidilmiş ve toplumsal refah çalışmaları dünyaya nazaran belli bir standartta tutulmaya çalışılmıştır.

Dış politikada izlediğimiz denge siyasetiyle savaşı körükleyerek krizlerin daha da derinleşmesini isteyenlerin aksine, tüm insanlığın faydasına çalışmış, enerji ve gıda krizlerinin aşılamaz boyutlara ulaşmasının önüne geçilmiştir. 

Sayın Genel Başkanım, değerli misafirler,

İlk günlerini yaşadığımız 2023, devletimiz için de insanımız için de çok büyük önem ifade etmektedir.

Türkiye ekonomi modeliyle yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı temeli atılan milli ekonomi ve kalkınma politikalarının sonuçlarını hep birlikte hissetmeye başladık. 2022 yılı için açıklanan 254 milyar dolar ihracat rakamıyla yeni bir rekora imza atılmıştır. Bu politikaların ne kadar doğru ve önemli olduğunun ispatı bu rekor rakamlardır. Yine geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan KGF destek paketi ile yatırımcılarımıza yine büyük bir destek sağlanmıştır.

Bunun yanında paketle birlikte açıklanan kontrol mekanizması aslında tüm kesimlerce beklenen ve olumlu karşılanan bir gelişme olmuştur.

Muhterem Genel Başkanım;

Bugün Türkiye’nin ve Akdeniz’in incisi Mersin’de sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Yeşiliyle mavisiyle, coğrafi avantajlarıyla, limanı, serbest bölgesi, organize sanayi bölgeleri ve geniş tarım alanları ile Mersin’in yatırımcıların cazibe merkezi olduğunu her platformda bugüne kadar dile getirdik. Veriler de her zaman bu söylemimizi destekledi. Mersin ihracatı 2022 yılı sonu itibariyle yüzde 40 artışla 6 milyar doların üzerinde gerçekleşti.

Yine açıklanan serbest bölge ticaret hacmi 2022 yılında yüzde 20 artışla 4 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve kurulduğu günden bu güne kadarki en yüksek ticari hacme ulaşmıştır. Gayretleri ve dünyadaki tüm olumsuzluklara rağmen kararlı bir şekilde üretime ve istihdama devam etmeleri nedeniyle tüm Mersin iş dünyamıza, çalışanlarımıza ve en büyük destekçimiz olan Sayın Devlet Başkanımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Çok değerli misafirler;

MÜSİAD camiasıyla tanışmamız, Genç MÜSİAD üyesi olarak adım attığımız 2007 yılında olmuştu. MÜSİAD’lı abilerimizin tecrübelerini yüksek ahlak ileri teknoloji anlayışıyla birleştirerek, milli ve manevi değerler ışığında, geleceğini geçmişinden aldığı güç, gurur ve ilhamla şekillendiren, toplumsal dayanışma ve paylaşma kültürüne sahip genç girişimcilerin temsilcisi olmayı öğrendik.

Sonrasında MÜSİAD üyeliğimizle birçok görevde bulunmak nasip oldu. Burada ise MÜSİAD'ımızın olmazsa olmazı olan ilkelerinden hakkın ve hukukun, barışın ve güvenin, adâletin ve fırsat eşitliğinin, refahın ve mutluluğun sağlanması uğruna iyinin, doğrunun, faydalının, adil olanın ve hakkın hâkimiyeti için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini idrak ettik.

Böylece yaşanılabilir bir Türkiye ve yeni bir dünyanın kurulmasında rol alacak yeni yüzyıl Türkiye’sinin hayaliyle, Türkiye'nin kendi içinde bütün, bölgesinde etkin, dünyada saygın bir ülke oluşturma mücadelesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaya gayret ettik.

Nisan 2018’de MÜSİAD Mersin bayrağını genel merkezimizin takdiri ve tensipleriyle devraldık. Göreve geldikten hemen sonra ilk olarak üyelerimizle bir araya geldik ve onların görüş ve önerilerini not aldık.

Çalışmalarımızın ve projelerimizin merkezinde her zaman MÜSİAD Mersin ailesi oldu ve bu aileye katkı sağlamak için çalıştık.

5 yıllık görev süremizin yaklaşık 2 buçuk yılı pandemiyle sekteye uğrasa da, on binlerce kişiye gönül sofralarımızı açtığımız iftar programlarımız, üyelerimizle yaptığımız istişare toplantılarımız, değişen politika ve desteklerin ilgili kurumlarca üyelerimiz için anlatıldığı toplantılarımız, dünyanın ve ülkemizin farklı yerlerinden 220 Arap yatırımcıyı ağırladığımız Arap Yatırımcılarla İstişare toplantımız, Lojistik zirvemiz, kentimizde misafir ettiğimiz ve sektör ziyaretleri yaptığımız ticari ateşeler ve satın alma heyetleri, online yapılan bir çok çalışma, toplantı ve programlara imza atmanın gururunu yaşıyoruz.

Değerli hazirun,

Bizim için bir sevda türküsüdür MÜSİAD, bitmeyen bir şiirdir. MÜSİAD, şahsi çıkarların gözetilmediği, kuruluş felsefesi gereği hizmet yarışının olduğu ve bu anlamda her zaman saygı görmüş ve her kesim tarafından önemsenmiş bir dernektir. MÜSİAD, üyelerinden aldığı güçle, sahada aktif olan ve bu aktif ticari hayatın olumlu olumsuz bütün faktörlerini anında raporlayabilen, bu raporları yetkililerle paylaşan ve bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olacak çözümü arayan güzide bir dernektir. Bizler de bu kutlu yürüyüşün bir parçası olmaktan, kentimize, ülkemize ve insanlığa hizmet etmekten onur duyuyoruz” dedi.

Tek liste halinde gerçekleşen Genel Kurul’da MÜSİAD Mersin Şubesi’nin yeni başkanı Mehmet Sait Kayan ise; Öncelikle bu kutlu görevi şahsıma uygun gören Genel Başkanımız Mahmut Asmalı Beyefendiye ve genel kurulumuzda bizleri seçerek onurlandıran üyelerimize teşekkür ediyorum. Görevi devraldığım ve uzun zaman beraber çalıştığım değerli başkanım Serdar Yıldızgörer’e ve yönetimlerinde görev alan üyelerimize fedakarca çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Sayın Valim, Kıymetli Genel Başkanım,

2006 yılında Genç MÜSİAD ailesine katılmamla başlayan bu kutlu yürüyüş, Genç MÜSİAD Mersin başkanlığı ve MÜSİAD Mersin yönetim kurullarında aldığım faklı görevler, bugün MÜSİAD değerleri ile yetişmemize vesile oldu. Şükürler olsun ki bugün bu bayrağı devraldık ve inşallah sizlerin destekleriyle daha da yukarılara taşıyacağız.

Değerli hazirun,

1990 yılında bir avuç imanlı ve inançlı tacirlerin gayretleri ile kurulan MÜSİAD, bugün geldiği noktada 13 bini aşan üyesiyle; 60 bin işletmeyi temsil ederek, 2 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır. Şüphesiz ki Türkiye durmadan ve daha da güçlenerek yoluna devam ederken, iş adamları olarak bizlerin daha da çok çalışması, üretimde istihdamda ve ihracatta daha yüksekleri hedeflememiz gerektiğini her platformda dile getiriyoruz.

Ayrıca bugün, bilgiyi elinde bulunduran, muhafaza edebilen ve yorumlayarak yön verebilenler dünyanın süper ligine girmeye namzettirler. Pandemi dönemiyle birlikte dijital dünyanın gücüne hep birlikte şahit olduk. Bu dünyaya daha önce adım atmışlar ya da adım atmak için hazırlık yapanlar, krizi fırsata çevirmiş, hem ticari anlamda gelirlerini yükseltmiş hem de hedef kitlenin tercihlerini analiz edebilme tecrübesini kazanarak organizasyonlarına gelecekte yol çizebilmişlerdir.

İşte bizlerde İnşallah görev süremiz boyunca, sektörlerimizin analizlerini profesyonel kadrolarımız aracılığıyla yapacak, dünyayı iyi takip edecek ve gelişmeleri iyi okuyacak, bu vesileyle de üyelerimizin üretim gücüne katkıda bulanmaya çalışacağız.

MÜSİAD’ın yetiştirdiği bir nefer olarak, gençlerimizin kendilerini hem sosyal hem de ticari anlamda geliştirmeleri için çalışmalar yapacak ve gençlerimizi bu anlamda destekleyeceğiz. Üniversitelerimizde bulunan girişimleri ya da öğrencilerimizin projelerine önem vererek, bir anlamda kuluçka döneminde olan fikirlerin doğumuna yardımcı olacak, geleceğin MÜSİAD üyelerini yetiştirmeye çalışacağız.

MÜSİAD Kadın üyelerimizi artırmanın, kadınlarımızın girişimlerini desteklemenin önemini biliyoruz. Ulusal veya uluslararası proje desteklerini bu çalışmalara kanalize etmek istiyoruz. Böylece kadın girişimcilerimizin ekonomiye olan katkılarını artıracak, inovatif fikirlerini destekleyerek mali anlamda onlara yardımcı olmaya çalışacağız. 

Bunların haricinde, değerli Genel Başkanımızın öncülüğünde hazırlanan ve açıklanan yol haritalarını da takip ediyoruz ve edeceğiz. Şüphesiz ki bir teşkilat yapımız var ve bu yapıda bağlı olduğumuz Genel

Başkanımızın talimatlarını gayretle yerine getirmeye çalışacağız ve desteklerine de her zaman talip olacağız.

Sayın Genel Başkanım, Kıymetli misafirler,

İstikbalimiz için yapacağımız her faydalı çalışmanın kudretini köklerimizde aramalıyız. 1440 yıl önce, ekonomiyi elinde bulunduran ve üreticiden tüketiciye her kesime zulmeden Yahudilerin tekelini kırmak için, Peygamber aleyhisselam efendimiz tarafından kurulan Medine pazarını, bu azmi, bu kararlılığı unutmadık.

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisini şiar edinmiş ve manevi anlamda Anadolu topraklarını nakış nakış işleyen ecdadımız Selçuklu’yu unutmadık. Siftah yapmadan kapatan esnaf komşusu için üzülen ve müşterisini komşusuna yönlendiren, esnafları kardeşlik ve dayanışma duygusuyla bir arada tutan Ahi Evran’ı unutmadık.

Cihad anlayışıyla tüm dünyaya karış karış adalet ve merhameti taşıyan atalarımızı, Osmanlı’yı unutmadık. İnsanlığın kurtuluşuna ve refahına faydalı olacak ilim ve bilim insanlarımızı; hekim İbn-i Sina’yı, mimar Koca Sinan’ı, Hezarfen Ahmet Çelebi’yi, ilk robotu yapıp çalıştıran Cezeri’yi, matematiğin temelini atan Harezmi’yi unutmadık.

Unutmadığımız gibi, kültürümüzün kodlarına işlemiş milli ve manevi değerlerin, ilim, bilim ve manevi saiklerle sulanmış bu mukkaddes topraklarda yetişen köklerin, ülkemizde ve tüm dünyada istikbalimizi göklere çıkaracak yegane dayanak olduğunu biliyoruz.

O yüzden diyoruz ki, İstikbal göklerdedir.. Bunu yaşamak ve yaşatmak, nesilden nesle aktarmak yegane vazifemizdir.

İşte bu manevi ve milli değerlerin gölgesinde, yaklaşık bin yıldır bu topraklarda bir ve kardeşçe yaşıyoruz ve bu huzur ikliminde dünya bilimine ve sanatına duayenler yetiştiriyoruz.

Her ne kadar popülist kültür bu sürece sekte vurmaya çalışmışsa da, şükürler olsun ki bilim ve sanat dünyamız için verilen desteklerle bu topraklarda yeni filizler açmış, fidan olmuş hatta meyve vermeye başlamıştır.

MÜSİAD Mersin olarak, bizlerde bu toprakların yetiştirdiği fidanlarımızı desteklemeye, onlarla birlikte yol yürümeye gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Mersin Şubesi 21. Genel Kurul’u için Mersin’e gelen MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise yaptığı konuşmada, “Kıymetli üyelerimiz, değerli konuklar,

MÜSİAD Nebevi ahlakla ahlaklanmış iş insanlarının, bu ülkede geçmişte yaşadıkları ve hala bazı alanlarda yaşamaya devam ettikleri bir takım problemleri çözebilmek, erdemli iş insanlarının dertlerine deva olabilmek adına, 32 yıl önce temelleri atılmış olan bu yapı; kimseye hiçbir şey vermemiş olsa bile, sadece Anadolu sermayesinin sesi olması ve “bizim de söyleyecek sözümüz var” deme cesareti aşılaması adına bile, çok önemli bir kaledir.

Bu kalenin kurulmasında ve güçlenerek büyümesinde emeği geçen herkese ; kurucularımızdan en yeni üyesine kadar, teşekkürlerimi ve şükranlarımız sunuyor, vefat edenlere de Yüce Allah,tan rahmet diliyorum.

Değerli Konuklar,

Bugün MÜSİAD’ımız; yurt içinde ve yurt dışında toplam 165 şube ve irtibat noktasına ulaşmış, 13 binin üzerindeki üyesi ve 60 bine yakın firmasıyla, hem Türkiye ekonomisine katma değer sağlıyor, hem de yurt dışında farklı iş birliklerinin geliştirilmesine öncülük ediyor. MÜSİAD, küresel bir iş birliği ve sermaye platformu olduğu kadar, gücünü zengin medeniyet değerlerimizden ve Anadolu irfanından alan bir kalkınma hareketidir. Bu hareketin bugünkü bayrak taşıyıcıları olan bizler, Hakkın rızasını kazanmak için daima aşk ile koşuyoruz. Büyük Usta Neşet Ertaş’ın dediği gibi: “Aşkınan koşan yorulmazmış.”

Kıymetli misafirler, değerli dostlar,

Verimli ve hareketli  geçen bir yılın ardından, 2023 yılında da önemli projelere  imza atmak üzere çalışıyoruz. 2022 yılında Gaziantep’te, 1300’ü aşkın Türk ve Arap iş adamının katılımıyla gerçekleştirdiğimiz 2. Türk Arap İş Zirvesi, Ortadoğu’nun en büyük iş forumu olarak tarihimizdeki yerini aldı. Bu yılda  ticaret ve tarihin buluştuğu şehir Konya’mızda, 3. Türk Arap İş Zirvesini gerçekleştireceğiz. 5-7 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz “Uluslararası İş Forumu (IBF) 3. Türk Arap İş Zirvesi”, 40 ülkeden 2000’I aşkın iş adamını Konya’mızda buluşturmayı hedefliyoruz.

Bu önemli zirvemize şimdiden tüm iş adamlarımızı davet ediyor, ülkemize ve bölgemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. Yine bu senenin ilk dört ayında yapacağımız faaliyetlerimizi  kısaca özetlemek gerekirse;

Ocak ayındaki şube genel kurullarımızı tamamladıktan sonra, 11-19 Şubat tarihlerinde Suudi Arabistan İş Gezisi, 23 Şubat tarihinde 8. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi (UGİK),

Yeni dönemle ilgili Stratejik Planımızı hazırladık, 24-26 Şubat tarihlerinde Genel Merkezimizde yapacağımız  Genel İdare Kurulu ile yeni seçilen başkanlarımıza sunacağız.

04 Mart tarihinde Genç MÜSİAD Genel Kurulu, 5-9 Mart tarihlerinde ABD Gezisi, 10-12 Mart tarihlerinde Antalya Diplomasi Forumu, 21 Mart tarihinde Sanayi Zirvesi… Bu zengin faaliyet takvimiyle birlikte 23 Mart’ta Ramazan-ı Şerif’i karşılayacağız inşallah. Ramazan ayında şube iftar ve sahur programlarını gerçekleştireceğiz. 29 Nisan’da da MÜSİAD 27. Olağan Genel Kurulumuzu yapacağız.

Kıymetli misafirler, değerli dostlar,

Türkiye'nin her bakımdan gelişmiş şehirlerinden olan Mersin’imiz; verimli toprakları, gelişmiş sanayisi, zengin madenleri, Mersin limanı ve petrol rafinerisiyle dikkat çekmektedir.

2022 yılında Mersin’in toplam ihracatı önceki yıla göre %15,4 oranında artış kaydederek yaklaşık 3,0 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Bu performansıyla Mersin, söz konusu dönemde Türkiye’nin en çok ihracat yapan 14’üncü ili olmayı başarmıştır.

İl ihracatında ilk 3 sırayı alan Hububat/Bakliyat; Yaş Meyve/Sebze ve Kimyevi Maddeler, öne çıkan sektörler olarak dikkat çekmektedir. Hububat/Bakliyat ve Yaş Meyve/Sebze ihracatı, Mersin’in toplam ihracatının %53,5’ini oluşturmaktadır.

2022 yılında toplamda 176 ülkeye ihracat yaparak oldukça başarılı bir performans sergileyen Mersin’de en çok ihracat gerçekleştirilen 3 ülke ise sırasıyla Irak, Rusya ve Almanya olmuştur.

Mersinli iş insanı arkadaşlarımızı gönülden kutluyorum. MÜSİAD ailesi olarak hep birlikte Mersin’imizde ticaret ve sanayinin daha da gelişmesi için gayret etmeye devam edeceğiz. 

Türk Anneler Derneği’nden İletişimde Farkındalık ve Değişim Semineri Türk Anneler Derneği’nden İletişimde Farkındalık ve Değişim Semineri

Kıymetli misafirler, değerli kardeşlerim,

Küresel salgın sonrası 2022 yılında yüksek seyreden jeopolitik risklere ve yavaşlayan küresel ekonomiye rağmen, Türkiye ekonomisi dinamik ve esnek yapısı sayesinde dünya ve G20 ortalamalarının üzerinde büyümeyi başarmıştır.

Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin  resesyona girdiği  böylesi zorlu bir dönemde, ekonomimizin büyümeye devam etmesi, ihracatta yeni rekorlar kırması, Türkiye’nin dış şoklara karşı bağışıklığını ne denli güçlendirdiğinin açık bir göstergesidir. 

Önümüzde geçmek zorunda olduğumuz zorlu ve keskin kavşaklar, gidecek daha çok yolumuz var. Tanıtım filmimizde de ifade edildiği gibi, Zoru başarmak bizim işimiz.

Hep birlikte bu zorlukları geçerek, Cumhuriyetimizin 100. Yılında ve Türkiye Yüzyılının hemen başında, yeni bir şahlanış dönemine başlayacağımıza inanıyoruz.

Kıymetli misafirler, değerli kardeşlerim,

Genel kurullar, tazelenme ve yenilenme dönemleridir. MÜSİAD olarak gece gündüz koşarak, her kademede sürekli yenilenerek, zaman zaman nöbet değişimi yaparak ve sağlıklı bir şekilde büyüyerek dinamiz-mimizi ve heyecanımızı koruyoruz. MÜSİAD Kadın ve Genç MÜSİAD ile birlikte ailemizi güçlendiriyor, Sektör kurullarımızla ve yurt içindeki ve yurt dışındaki  güçlü teşkilat yapımızla,  daima etki sahamızı genişleterek büyüyoruz.

Şube Genel Kurullarımızın verimli geçmesi bu güçlü yapımızı sürdürülebilir kılmak için çok önemli. Bu itibarla Mersin şubemizin genel kurulunun başarılı geçmesini ve sonuçlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Geçen dönem görev alan kıymetli yönetim kurulu üyelerimizi tebrik ediyorum. Özellikle Kıymetli Başkanımız Serdar YILDIZGÖRER beye teşekkür ediyorum. Allah kendisinden razı olsun. Tabi biz kendisini emekliye ayırmıyoruz.Her zaman kendinden istifade etmeye devam edeceğiz. Ne diyoruz; MÜSİAD ın emeklisi olmaz, rahmetlisi olur.

Az önce yapılan Mersin şubesi genel kurulunda Yeni göreve gelen Mehmet Sait Kayan beyi ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza gönülden başarılar diliyorum. Bu vazifeler bizler için kutsal birer emanettir. Üzerinde hassasiyetle titreyerek ve vakti geldiğinde yeni arkadaşlarımıza devrederek bu emanetin hakkını ancak verebiliriz.

Bu hassas dönemde kişisel ihtiras ve hesapları tamamen terk ederek, samimi ve fedakârca milletimiz ve ülkemiz için daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz” dedi.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan programda yaptığı konuşmasında “MÜSİAD tarafından yapılan 21'inci genel kurulun hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, göreve seçilen Mehmet Sait Bey’e başarılar dilerken bugüne kadar görev alan Serdar beye de teşekkür ediyoruz.

2023 yılının ayrı bir önemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümü ve yeni bir yüzyıla hazırlanıyoruz. Tabii yeni bir yüzyıla hazırlanırken, yüz yıl önce verilen mücadeleleri de elbette ki hep birlikte yad ediyoruz, hatırlıyoruz. Yüz yıl önce Kurtuluş Savaşı yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen mücadeleler neticesinde Cumhuriyetimiz ilan edildi. O günlerde iki ana başlık olduğunu ifade edebiliriz. Bunlardan birisi istiklal, birisi de istikbal mücadelesiydi. İstiklal mücadelesi tam bağımsızlık anlayışına dayanıyordu. İstikbal mücadelesi ise muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefi anlayışına dayanıyordu. Aradan geçen yüz yıllık bir süre zarfında mücadele devam etti, bugün de devam ediyor. Her alanda özellikle tam bağımsızlık anlamında ülkemizde tam güvenliğin, huzurun sağlanması anlamında sınırlarımız içinde ve ötesinde devlet olarak mücadelelerimiz ve bununla birlikte işte o muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine ulaşmak maksadıyla da gene her alanda sayısız yatırımlar hayata geçiriyor.

İlin Valisi olarak Mersinimizdeki kamu yatırımlarını yakından takip ediyor, faaliyet gösterilen bütün sektörlerle yakın temas içerisinde bulunmaya gayret gösteriyoruz. Ocak ayının başında bir basın toplantısıyla 2022 yılı yatırımlarını değerlendirmiş ve kamuoyuyla paylaşmıştık.

O toplantıda başlıklar halinde bütün kamu kurumlarımızın yatırımlarını anlatmış, özetlemiş, kamuoyuna, Mersinli hemşehrilerimizle paylaşmıştık.

2022 yılında İlimizde toplamda 348 değişik proje yürütülmüştür ve bu projelerin mali değeri yaklaşık 53 milyar TL’dir. Bu projelerin değişik başlıklarda, ulaşımdan eğitime, sağlıktan gençlik spora akla gelebilecek bütün alanlardaki bu yatırımlar içerisinde tamamlanan proje sayısı 108’dir. Bu projeler için de yaklaşık 13 milyar TL harcama yapılmış. Bu yatırımların İlimizde hayata geçmesi konusundaki desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza İlimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Sayın Bakanlarımız başta olmak üzere bütün Bakanlıklarımıza ve emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. İlimizin dinamiklerinin ortaya çıkartılması, özellikle iş dünyasına, siz kıymetli iş insanlarına, yeni yatırımlar, yeni yatırım alanlarının oluşturulması konusunda özellikle de OSB'lerin harekete geçirilmesi konusunda gene çok güzel adımlar atıldı bugüne kadar. Bu vesileyle hem OSB sayımızı bir ikilerden onlara çıkması hem diğer bütün yatırım alanlarında gene sayısız projenin hayata geçmesi hususlarda desteklerini esirgemeyen bu akşam da aramızda olan Sayın Lütfi Elvan Bakanımıza da huzurlarınızda teşekkürler ediyorum.

Bütün bu yatırımlar elbette ki hepimizi heyecanlandırıyor. Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yeni bir yüzyıla doğru yol alırken her alanda bu yatırımların hayata geçmesinden heyecan duyuyoruz. Nitekim dünya çok önemli krizlerden geçti, geçiyor. Buna rağmen bütün çarkların dönüyor olması, ülkemizde üretimin devam etmesi, istihdamın artması, ham madde ve emtia fiyatlarındaki artışa rağmen, arz ve tedarik süreçlerinde sıkıntılar yaşanıyor olmasına rağmen yine de rakamların parametrelerin olumlu seviyede seyretmesi ülkemizin genelinde olduğu gibi ilimize de olumlu yansıdı, yansıyor. Nitekim geçtiğimiz yıl, yani 2022 yılında ihracatta yüzde 45 oranında artışla 6 milyar dolara ulaştık. Bu rakam kuruluşu ilimizde 2 bin 230 firma tarafından gerçekleştirdi. İlimizde bulunan 4 gümrük kapısındaki toplam ihracat rakamımız ise 16 milyar dolara ulaştı. 19 milyar dolar civarında da ithalat yapıldı. Ticaret hacmimiz 35 milyar dolara ulaşarak gerçekleşti. Bu bağlamda duş ticaret hacmimiz %35 artış gösterdi. Ülkemizde pandemi ve sonrasında Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu sıkıntıların aşılması süreçlerinde devletimizin,ilgili Bakanlıklarımızın teşviklerinin elbetteki payı büyüktür. Bununla birlikte siz değerli iş insanlarının yılmadan yatırımları sürdürmesinin,üretime devam etmesinin,istihdam sağlamasının payı da şüphesiz bir o kadar büyüktür. Sizlere ziyadesiyle müteşekkiriz.

OSB'lerimizde özellikle Mersin Tarsus OSB'de dördüncü etabın işlemleri bitti. Beşinci, şimdi altıncıyı, yedinciyi konuşmaya başladık. Elbette bundan heyecan duyuyoruz. Bu yerlerle ilgili çalışmalar devam ederken bir yandan da onlarca, yüzlerce firmanın yatırım için beklediğini görüyoruz. OSB'lerimizdeki istihdam, 30 bin rakamlarına doğru artarken, hedef 50 bin ve inşallah o rakamlara doğru gidecek. Bu da gene siz kıymetli iş insanlarının, devletimizin de teşviklerinden yararlanarak atacağı adımlarla olacak. Bizler de inşallah bugüne kadar olduğu gibi devletimiz adına bütün Bakanlıklarımız adına sizlerin yanında ve yakınında olmaya devam edeceğiz diyorum.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Eski Bakanı Lütfi Elvan ise; “İtiraf etmem gerekirse siz değerli iş insanlarımız ile bir araya geldiğimde farklı bir atmosferde oluyorum. Sizlerle ne kadar gurur duysak azdır. Stratejik konumu, ticareti, sanayisi ile ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına inanılmaz katkı sağlayan Mersinimiz ülkemizin en önemli cazibe merkezlerinden biridir. Sadece 5-6 yıl önce organize sanayi bölgesi sayısını artırmamız gerekir dediğimizde, acaba buraya yatırımcı gelecek mi? Biz bu arazileri tahsis edebilecek miyiz diye düşünen arkadaşlarımız vardı. Bugün gelinen noktada sadece 3-5 yıl önce 3 organize sanayi bölgesi olan Mersin 10 organize sanayi bölgesine ulaştı ve hangi organize sanayi bölgesine giderseniz gidin yatırımcılar sıra bekliyor.

Mersin iş dünyasının her durumun üstesinden geleceğine ve her zaman başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Hem Mersinimiz hem de Türkiye’miz büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Bunu da sadece güç birliği yaparak gerçekleştirebiliriz. Birlikte hareket ettiğimiz sürece bu güç her zaman bizde varolacaktır.

Türkiye’nin en büyük STK oluşumlarından biri olan MÜSİAD’ın Mersin kanadını 5 yıl boyunca başarı ile temsil eden Serdar kardeşimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Aramızda bulunan MÜSİAD Genel Başkanımız Mahmut Asmalı beye de görevinde başarı ve kolaylıklar diliyor, MÜSİAD Mersin Şubesi’nin yeni başkanı Mehmet Sait kardeşimizi de tebrik ederek görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Genel Kurul programı yapılan konuşmaların ardından eski ve yeni yönetim kurulu üyelerine katılım belgesi ve hediye takdimi yapılarak son buldu.