Mersin'de Babil Su Sporları Merkezi hizmete açıldı Mersin'de Babil Su Sporları Merkezi hizmete açıldı

Mevcut yapı stoku envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesi ortak hizmet projesi ön protokolü, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak arasında imzalandı. Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP 2023) çerçevesinde, depremlerin neden olabilecekleri fiziksel, ekonomik, sosyal, çevresel ve politik zarar ve kayıpları önlemek veya etkilerini azaltmak ve depreme dirençli, güvenli, hazırlıklı ve sürdürülebilir yeni yaşam çevreleri oluşturmak amacıyla düzenlenen protokol ile Mezitli’de mevcut yapı stoku envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesi yapılacak. Mezitli’de deprem risk haritasının parsel bazlı oluşturulması temin edilecek. İMO, ilçeye ait deprem tarihçesi ile ilgili yer alan resmi bilgi-belgeleri, akademik yayınları, arşiv kayıtlarını derleyerek idarenin belirlediği bir yöntem ile kamuoyunun bilgilendirilmesi yapacağı gibi, başta depremler olmak üzere sel, yangın ve benzeri afetler durumunda yaşanabilecek bilgi kirliliğini önlemek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi sağlamak adına ortak projeler gerçekleştirilecek. Depreme dayanıklı binaların tasarımı, standartların doğru şekilde ortaya konulması, malzeme seçimlerinin ne şekilde yapılması gerektiği, uygulamada yaşanan problemlerin belirlenmesi adına gereken çalışmaları da yapılacak.

Ön protokol imza töreninde konuşan İMO Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak, “Protokol ile Mezitli’de riskli yapıların belirlenmesi amacıyla ilk adımı atmış bulunuyoruz. Riskli yapıların belirlenmesi, depreme dayanıklı yapıların oluşturulması açısından büyük önem taşımaktadır. Hayırlı olmasını diliyorum. Umarım diğer ilçelere de örnek teşkil eder” dedi.
Bugün depremle ilgili ilk adımı attıklarını ifade Başkan Neşet Tarhan ise “Yaşadığımız bu acı süreç her kesim için ders çıkarılması gereken bir durumdur. Bizim de bu konuda bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Özellikle Mezitli’de depreme karşı ne gibi önlemler alınabilir diye ilk adımı atmış bulunuyoruz. Bunun diğer belediyelere de örnek olmasını diliyoruz. Gelecekte ilçemizde, ilimizde ve ülkemizde can kaybı olmadan depremi atlatmaktır. Bu tek başına İnşaat Mühendisleri Odasının yapabileceği bir iş değil. İlgili diğer odalarımızın da hep birlikte çalışması gerekiyor. Bu ön protokolümüzün örnek olmasını diliyorum. Buradan başlattığımız adım dalga dalga büyüyerek tüm ülkemiz genelinde örnek oluşturur. İnşaat Mühendisleri Odamıza gösterdikleri bu duyarlılık için teşekkür ederim” diye konuştu.

Editör: Barış Köksal