Avukat Sahra Düzgün, Uluslararası hukuk dergisi INJURIA’nın yazı işleri kurulu ve yönetim kurulu üyeliği için Türkiye’ den aday gösterilmişti. Düzgün, yönetim kurulu üyesi seçilmiş ve uluslararası camiada Türkiye'yi temsil etme başarısı elde etti. Av. Sahra Düzgün Tucel Türkiye'yi temsilen pazartesi günü Bakü'de gerçekleşecek ilk şura toplantısına katılım sağlayarak 5 proje sunacak. 

"SADECE DERGİ DERSEK BİRAZ HAKSIZLIK ETMİŞ OLURUZ”


INJURIA’nın  sadece bir hukuk dergisi olmadığını vurgulayan Av. Sahra Düzgün Tucel, “INJURIA, uluslararası hukuk dergisi. Aslında sadece dergi dersek biraz haksızlık etmiş oluruz. Çünkü özellikle pandemi döneminde birçok online etkinliğe ev sahipliği yapmış bir organizasyon şeması diyebiliriz. Yaklaşık 3 yıldır aktif bir şekilde makaleler yazıyor, staj etkinleri ve benzeri birçok etkinlik yaparak dergi içerisinde yer alıyoruz. Özellikle online şekilde çok fazla konferans gerçekleştirdik. Pandeminin etkisinin ortadan kalkmasından sonra Bakü’de de bir seminer yaptık. Bu seminerin konusu tıp hukuku üzerineydi” şeklinde konuştu.

“İÇ MEVZUATI BİLMEK, İÇ HUKUKU BİLMEK TEK BAŞINA HİÇBİR ANLAM İFADE ETMİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesinden süt üreticilerine destek Mersin Büyükşehir Belediyesinden süt üreticilerine destek

Uluslararası hukuk bilmenin bir network alanı olduğu söyleyen Avukat Düzgün Tucel, “Hukuk artık o kadar global bir hale geldi ki iç mevzuatı bilmek, iç hukuku bilmek tek başına hiçbir anlam ifade etmiyor. Çünkü artık her şeye erişim çok kolay. Bizler biliyoruz ki aile hukukunda, ticaret hukukunda ve çok daha farklı hukuk mecralarında da yabancılık unsurları her an hayatımıza dahil olabilir. Yabancılık unsurlarının olayın akışı içerisinde dahil olduğu her şey mutlaka uluslararası bir hukuk bilmeye, uluslararası adli iş protokollerine hâkim olmayı ve uluslararası alanda bir networke sahip olabilmek gibi bir gerekliliği doğuruyor. INJURIA’nın bizim ülkemizdeki hukukçulara en büyük katkısı öncelikle bu alanda bir network sağlaması olacaktır. INJURIA’nın benim çok önemsediğim bir özelliği daha var. Bu da genç avukatlara bir usta çırak ilişkisi gibi adeta deneyimli avukatların vizyon, bilgi ve tecrübelerini aktarabileceği bir platform olmasıdır” diye konuştu.


"PROJELERİ SUNARKEN 5 BÜYÜK DERGİDEN FEYZ ALDIM”


Projelerini hayata geçirmek için heyecanla beklediğini belirten Düzgün Tucel, “INJURIA yayın ve yönetimine aday olduğumu öğrendiğimde çok sevinmiştim. Bir fiil INJURIA’nın kurulduğu tarihten beri bu oluşumun içerisindeyim, yazar olarak, eğitmen olarak. Dolayısıyla orada ne yapıldığını ve ne kadar muhteşem işler çıkarıldığını biliyorum. Bu adaylıkta beni çok mutlu etti. INJURIA’ya birçok katkıda bulunabilecek projeler sunmaya çalıştım hep. Projeleri sunarken de 5 tane dünya üzerinde çok uzun yıllardır devam eden büyük hukuk dergisinden feyz alarak, onların çalışma yöntemlerini gözlemleyerek proje sunumlarını gerçekleştirdim. Sonrasında da zaten çalışmalarımın meyvesini aldım ve yönetim kuruluna ben seçildim. Şimdi bu sunumunu gerçekleştirdiğim projeleri detaylandırmak ve hayata geçirmek için heyecanla bekliyorum” dedi.


“ONLİNE VE YÜZ YÜZE YURTDIŞI STAJ İMKANLARI SUNABİLECEK”

Genç meslektaşlara yönelik bir projesi olduğunu ve bu projeyi çok önemsediğini belirten Av. Düzgün Tucel, “INJURIA’nın yayın ve yönetim kurulu olarak ayın 7’sinde ilk Şûra toplantımız gerçekleşecek ve normal prosedürler geri ilk Şûra toplantımızda yönetim kurulu başkanımızı başkan yardımcımızı ve organlarımız seçeceğiz. Bu toplantından sonra artık yönetim kurulundan projelerimiz geçmeye başlayacak. Projeler içerisinde çok önemsediğim bir çalışma var. Bu çalışma, genç meslektaşlarıma yönelik. Staj ve öğrenci değişim projesi, online ve yüz yüze yurtdışı staj imkanları sunabilecek bir platform kurmayı hedefliyoruz. Proje bana ait, önemli ve faydalı olacağını düşünüyorum. Bunun dışında, Türkiye’yi temsilen yer aldığım yönetim kurulunda, Türk yazarların Türk hukukçularının sayılarını arttırmak yönünde de elimden geleni yapacağım. Tabi INJURIA’nın belirli prosedürleri var. Prosedürlere uygun meslektaşlarımız bulup çıkarıp kendi ekibime dâhil etmek istiyorum. İstiyorum ki bizden sonraki gelecek avukatlar çok donanımlı bilgili ve uluslararası hukuk arenasına hâkim olsunlar” ifadelerini kullandı.

Editör: Barış Köksal