Yenişehir Hastanesi’nde görev yapan ve hastanın ameliyatını gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özerdem Özçalışkan, ameliyatın büyük bir başarı ile sonuçlandığını ve hastanın 5 gün sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini söyledi.

Op. Dr. Özçalışkan, “Kalpten çıkan ana damar olan aortun yırtılması olarak bilinen Aort Diseksiyonu kalp cerrahisinde karşılaştığımız en ölümcül tablodur ve acil ameliyat gerektirir. Tanı konduğu andan itibaren geçen her saat ölüm riskinin yüzde 1 artış gösterdiği çok katasrofik bir durumdur. Acil ameliyata alınmadığı takdirde bu hastalarda ölüm riski çok çok yüksektir.

Mersin'de çocuk bezi yüklü tır devrildi Mersin'de çocuk bezi yüklü tır devrildi

Hastanemizde tedavi gören Ali beyde, Aort genişlemesine bağlı gelişen Aort diseksiyonu nedeni ile hastanemizde acil olarak ameliyata alındı. Bizi en çok endişelendiren şey ameliyatın kendisi kadar ameliyat sonrası dönemde hastamızın morbit obezitesine bağlı yaşayabileceğimiz sıkıntılardı. Hastamız 150 kilo, bu tarz hastalarda özellikle ameliyat sonrası akciğer problemi yaşama ihtimalimiz daha yüksektir ki hastanın evveliyatında uyku apne sendromu mevcuttu. Kendisinin de ameliyat sonrası süreçte pozitif enerjisi ile o süreci de herhangi bir problem olmadan atlattık. Ameliyatın 5. Gününde hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik.

Aort diseksiyonu kalp cerrahisindeki en ölümcül tabloların başında gelmektedir. Burada en sık neden olan durum aort damarının geniş olmasıdır. Aort belli bir çapın üzerinde olduktan sonra bu kişilerin rutin kardioloji kontrollerinin aksatmaması gerekmektedir. Özellikle 4cm üzerinde aort çapı olan kişilerin rutin kardioloji ve kalp damar cerrahisi kontrollerini yaptırmaları, belirli aralıklarla BT tomogrofi çekilerek aort çapının genişleme hızının değerlendirilmesi hayati önem taşımaktadır. Kontrol altına alınmayan aort anevrizması diseksiyonla sonuçlanabilmekte ve bu da maalesef çok ağır sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle kalp sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor.

Editör: Barış Köksal