Mersin'de uyuşturucu operasyonu: 4 tutuklama Mersin'de uyuşturucu operasyonu: 4 tutuklama

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, nitelikli dolandırıcılarına yönelik yaptığı çalışmada, aralarında tapu memurları, avukat, emlak ofis sahipleri gibi şüphelilerin de bulunduğu şahısların 'dublör' kullanarak birçok vatandaşı dolandırdığını tespit etti. Şüphelilerin kentte yüksek değerde arsa veya evi bulunan ve yurt dışında ikamet eden gurbetçi vatandaşların gayrimenkul bilgilerini rüşvet karşılığında tapu müdürlüğünde çalışan memurlardan öğrendiği, şüphelilerin bu arsa ve arazileri ele geçirmek için vatandaşların yerine benzerlerini kullanarak sahte ölüm, kimlik belgesi, veraset ilamı, noter vekaleti, nüfus adres bildirimi aldıkları, yine sahte evraklarla vatandaşlar adına banka hesabı açtırdıkları ve GSM hattı çıkarttıkları, yapmış oldukları bu usulsüzlükler sonrasında gayrimenkullerin satış işlemlerine geçtikleri belirlendi. Bu sabah Özel Harekat ve dron desteğiyle 130 polisin katılımıyla tespit edilen adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 21 şahsı gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda sahte kimlik ve tapular ele geçirildi.
Gözaltına alınan şahıslar işlemleri yapılmak üzere emniyete götürülürken, adreslerinde bulunamayan şüphelileri yakalama çalışması ise devam ediyor.

Dublörlü satış kameralara yansıdı
Öte yandan, şüphelilerin dublör kullanarak mağdur bir vatandaşın gayrimenkulünü üstüne alışları güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi. Görüntülere göre dublörle birlikte alıcı gibi notere gelen şahıslar, satış işlemini gerçekleştiriyor. Rahat tavırlarıyla dikkat çeken şüpheliler, işlemlerini yaptıktan sonra ayrılıyor.

Editör: Barış Köksal