Mersin'de kayıplara karışan 17 yaşındaki kız 10 gün sonra bulundu Mersin'de kayıplara karışan 17 yaşındaki kız 10 gün sonra bulundu

Binlerce çocuğu tiyatro sanatıyla tanıştıran Şehir Tiyatrosu oyuncularından Mustafa Dincir, 8 karakteri canlandırmaya devam ediyor. Tek kişilik dev kadrosuyla çocukların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayan Dincir, her gittiği ilçede çocuklara unutulmaz bir oyun sunuyor.

“Çocukların çoğu ilk defa tiyatro izliyor”
Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncusu Mustafa Dincir, ‘Tiyatro izlemeyen çocuk kalmasın’ mottosuyla yaklaşık 3 aydır köyleri gezdiklerini belirterek, “Şehirle başlayıp köyle devam ettik. Bizim oyunumuz köylerde daha çok yankı bulan, çocukların daha çok ilgi gösterdiği bir oyun. Çünkü meddah var, geleneksel öğeler var, davul var, bağlama var. Şehirden çıkıp köylere geldiğim için ben çok mutluyum. Çünkü buradaki çocukların çoğu ilk defa tiyatro izliyor. İlk izledikleri oyun güzel bir geleneksel oyun olduğu için de seviniyorum” dedi.

“Burada 3 bin çocuğa ulaşmayı düşünüyoruz”
Oyuna ilçe merkezine uzak yerlerden de çocukların gelmesinin kendisini mutlu ettiğini kaydeden Dincir, “Oyunu izlemek için çok uzun yoldan gelenler oluyor. Onlar bizim için yeni bir enerji demek. Onlara bir şeyler vermek zorundasınız. O yüzden ben çok heyecanlıyım. Burada 3 bin çocuğa ulaşmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
Dincir, çocukların oyun esnasında çok eğlendiklerini ve oyundaki tiplemeleri taklit ettiklerini ifade ederek, “Kendi oynadığım bir meddah ve çocuğun dışında 'Laz' tiplemesi, 'Nasrettin Hoca ve karısı', komşular derken yaklaşık 8 tipleme yapıyoruz. Tabi ki bu tiplemeler için de 8 farklı ses yapıyorum. Çocuklar da keyif alıyor. Köylere gitmeye, çocukları tiyatro ile buluşturmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çocuklar, ayaklarına kadar gelen tiyatro oyunundan büyük keyif aldılar
Akdeniz İlkokulunda 4. sınıfta okuyan Abdullah Deniz, “Tiyatroyu çok beğendim. Her bölümü çok güzeldi. Davul çalma bölümleri çok muhteşemdi. Herkesin gelip izlemesini isterim” şeklinde konuşurken, tiyatroyu izlerken çok eğlendiğini söyleyen Azra Gül ise “Oyun çok güzeldi. Her bölümünü çok sevdim. Çok eğlenceli oluyor. Eğleniyor, gülüyor ve mutlu oluyorum. Anamur’a daha fazla tiyatro gelsin” dedi.
 

Editör: Barış Köksal