banner154

YEŞİLAY MERSİN’DE TEMSİLCİLİK AÇTI

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Mersin’de İl Temsilciliği açtı. Yeşilay İl Temsilciliği’ne Ahmet Nas’ın atandığı bildirildi.

YEŞİLAY MERSİN’DE TEMSİLCİLİK AÇTI
Yeşilay İl Temsilciliği’nin açılması dolayısıyla yazılı açıklama yapan İl Temsilcisi Ahmet Nas, Yeşilay’ın, Türkiye genelinde yeni bir yapılanmayla temsilcilik sayısını hızla arttırmaya devam ettiğini kaydetti. Mersin’in Mut, Tarsus ve Yenişehir ilçe temsilciliklerinden sonra Mersin İl Temsilciliği’nin de açılmasıyla kentte daha aktif olmak istediklerini belirten Nas, Mersin Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü’ne ilgili bildirimde bulunduklarını ifade etti. Nas, çeşitli istişareler sonucunda Yeşilay’a, Mersin’de şube açmak için başvurma kararı aldıklarını ancak, Yeşilay Genel Kurullarının Ekim ayı içerisinde yapıldığı ve şube açmak için de Genel Kurul kararı gerektiği için temsilcilik ile ilgili başvuru yaptıklarını anlattı.
 
Son dönemde Yeşilay’ın yaptığı etkinliklerle adından sıkça bahsettirdiğini vurgulayan Nas, Yeşilay’ın kuruluş sürecini şu cümlelerle aktardı: “Birinci Dünya Savaşı sonunda yurdun tamamını işgal eden düşman kuvvetleri, halkın istiklal ve mücadele azmini savaşla söndürememiş ve bunu amaçlarına ulaşmak için halkımızı, özellikle de gençlerimizi içki ve uyuşturucu maddelerine bağımlı hale getirmek için faaliyetlere girişmiştir. İşte bu sinsi plana karşılık Ordinaryüs Prof. Dr. Mazhar Osman Bey ve arkadaşları halkı uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için 5 Mart 1920 tarihinde Yeşilay’ı kurmuşlardır.”
 
Yeşilay’ın amacının, yurtta ahlaki ve kültürel bir kalkınma atmosferi içinde alkollü içki, sigara ve uyuşturucu madde kullanımını, özel sektör ve devlet organları ile de iş ve gönül birliği yaparak en az miktara indirmek olduğunun altını çizen Nas, “Mersin, bu amaca ulaşmak için bir araya gelip, belli bir program dahilinde çalışmalar yapacak bir kuruma ve ekibe şiddetle ihtiyaç duyuyordu. Zira alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı gibi zararlı ve kötü alışkanlıklar ilimizde her geçen gün maalesef ki artmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, Mersin’e Yeşilay’ı kazandırarak Mersin’de önemli bir eksikliği gidermiş oluyoruz. İnşallah, önümüzdeki günlerde faaliyet programımızı hazırlayarak lise ve üniversitelerden başlayarak toplumun tüm katmanlarına mesajlarımızı iletecek faaliyetlere girişeceğiz.
Tüm bu faaliyetleri gerçekleştirirken bu meseleye gönül veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla ortak hareket etme konusunda büyük gayret göstereceğiz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386