banner154

Orhun Abideleri Mersin’de

Türklerin ilk yazılı belgeleri olarak kabul edilen Orhun Abideleri'nin birebir orijinal boyutundaki kopyası, Mersin'in Erdemli ilçesi Kargıpınarı beldesine dikildi. Eserin orijinal kopyası 45 bin liraya mal oldu.

Orhun Abideleri Mersin’de
Kargıpınarı Belediyesi tarafından beldedeki Cumhuriyet Meydanı'na Orhun Abideleri'nin birebir kopyası dikildi. Kargıpınarı Belediye Başkanı Kerim Şahin, eserin kopyasının yaklaşık 45 bin liraya mal olduğunu belirterek, "Bugünkü Moğolistan sınırları içerisinde bulunan Türklerin tarihteki ilk yazılı belgeleri olarak kabul edilen eserlerinden Orhun Abideleri'nin birebir orijinal boyutlarındaki kopyasını beldemizdeki Cumhuriyet Meydanı'na diktik. Esere ilgi duyan vatandaşlarımız burada eserleri inceleyebilir" dedi.
 
Abidelerde verilen öğütlerin günümüzde de geçerliliğini koruduğunu ifade eden Şahin, "Bu abidelerde, 'Üstte gök kubbe çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir?' düşüncesi yer alıyor. 'Milleti yaşat ki devlet yaşasın' felsefesinin taşlara işlendiği bir eser. Bilge Kağan'ın gelecek bin yıllara bu düşünceler aktarılsın diye uzun süreli yaşayan hayvanlardan birisi olan kaplumbağanın üzerine bu eseri koyarak, eseri böyle canlandırmıştır" diye konuştu.
 
Şahin, eserin beldelerinde halka açık olduğunu kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner380

banner386